starachowice
home
RSS

Z niewolnika nie ma pracownika

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Czy na terenie naszego regionu, głównie wśród obywateli Ukrainy występuje zjawisko niewolnictwa w pracy? – Na przestrzeni ostatnich lat powtarzają się nieprawidłowości. Wśród nich nieterminowe zgłaszanie ubezpieczeń, zawieranie umów cywilnoprawnych, brak szkoleń, brak badań lekarskich dopuszczających do pracy, brak rejestracji oświadczeń w urzędach pracy – wylicza Barbara Kaszycka, reprezentująca Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.…

TYGODNIK: Marta Majkusiak, prezes starachowickiego stowarzyszenia „Przystań” w rozmowie z TYGODNIK-iem, zasygnalizowała problem niewolnictwa, jaki może dotyczyć przebywających na terenie naszego regionu obywateli państw dawnego bloku wschodniego. Czy rzeczywiście o takich przypadkach możemy mówić?

B. KASZYCKA, OKRĘGOWY INSPEKTORAT PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY W KIELCACH: – Otrzymujemy najczęściej anonimowe sygnały o występowaniu takiego zjawiska. Dotyczy głównie sposobów zatrudniania obywateli Ukrainy, zaniżania wypłacanych im świadczeń, etc. Za każdym razem, w momencie kiedy otrzymujemy niepokojące sygnały wszczynane są kontrole, uruchamiając przy tym odpowiednie środki prawne. W ub. roku było ich ponad 60. Mówimy oczywiście o terenie całego województwa świętokrzyskiego.

Ile z przeprowadzonych kontroli potwierdziło niepokojące doniesienia?

– Pod lupę wzięto grupę ok. 400 cudzoziemców. Ponad 80 procent z nich to osoby pochodzące z Ukrainy, reszta to obywatele takich krajów jak Białoruś czy Mołdawia. To jednak pojedyncze przypadki. Na przestrzeni ostatnich lat powtarzają się nieprawidłowości. Wśród nich nieterminowe zgłaszanie ubezpieczeń, zawieranie umów cywilnoprawnych, brak szkoleń, brak badań lekarskich dopuszczających do pracy, brak rejestracji oświadczeń w urzędach pracy. Głównym problemem jest niezawieranie umów o pracę albo unikanie takich umów. Na naszym terenie, przedsiębiorcy zatrudniają Ukraińców w oparciu o umowy cywilnoprawne, czyli umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Choć biorąc pod uwagę wykonywanie przez obowiązków nie możemy mówić o tego rodzaju umowach. W wielu takich historiach chodzi oczywiście o zmniejszenie kosztów prawy. Od 1 stycznia br. zmieniły się przepisy, które dziś mówią o tym, iż należy wypłacać 13 zł za godzinę, co ogranicza zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach w sprawach cudzoziemców kierował również zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

– Z naszych statystyk wynika, iż inspektorzy wydali ponad 30 decyzji na piśmie. Skierowano 90 wniosków pokontrolnych, które kierowane były do przedsiębiorców, pracodawców. Odnotowano 38 wykroczeń, 7 wniosków o ukaranie skierowano do sądu. Nałożono 2 mandaty. W przypadku, kiedy okaże się, iż dochodzi do nielegalnego zatrudnienia, bez zezwolenia nasza jednostka informuje straż graniczną. Wówczas ta służba podejmuje swoje działania. Wystarczy wspomnieć, iż w 2016 r. ponad 30 obywateli wykonywało pracę bez wizy pobytu. W Polsce byli nielegalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5