starachowice
home
RSS

Handel ludźmi i niewolnictwo u nas?

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Polskie media żyją doniesieniami o tajemniczej śmierci mieszkanki Bogatyni w Egipcie. – Problem handlu ludźmi może dotyczyć także nas, ludzi z którymi przebywamy na co dzień, a którzy wyjeżdżają do pracy poza granicami kraju. Rozmawiamy z Martą Majkusiak prezes starachowickiego stowarzyszenia „Przystań” , które od ponad 20 lat pomaga mieszkańcom regionu.…

TYGODNIK: – Od ponad 2 tygodni Polska żyje doniesieniami o tajemniczej śmierci mieszkanki Bogatyni w Egipcie. Kobieta, wyjechała na wycieczkę, ale do kraju nie wróciła. Przyjęta przez policję i prokuraturę, jedna z hipotez zakłada, iż mogła paść ofiarą handlu ludźmi lub niewolnictwa. Czy stowarzyszenie ma jakieś doświadczenia związane z tymi zagrożeniami?

M. MAJKUSIAK: – Od 2015 r. nasze stowarzyszenie uczestniczy w pracach ogólnopolskiej sieci działającej na rzecz przeciwdziałania handlu ludźmi, której przewodniczy znana Fundacja La Strada. Na szczęście tak niepokojące sygnały nie docierały do nas. Wiele natomiast mówi się o pracy niewolniczej, zwłaszcza jeśli chodzi o obywateli Ukrainy. Przypadków, gdzie zawierane są, mówiąc delikatnie, kontrowersyjne umowy o pracę, jest sporo. Dają podstawy do tego, by zastanowić się czy w takiej sytuacji dochodzi do zjawiska niewolnictwa.

– Na terenie naszego regionu, rzeczywiście może dochodzić do niewolnictwa?

– Głośno się o tym nie mówi. Ale więcej informacji na ten temat powinna posiadać policja. Problem handlu ludźmi w nieznacznym stopniu może dotyczyć także nas, ludzi z którymi przebywamy, a którzy np. wyjeżdżają do pracy poza granicami kraju. Wiele przypadków, niestety nie jest zgłaszanych. Są i takie sytuacje, gdzie Polacy pracują praktycznie 24 godziny na dobę, nie mogą nigdzie wyjść. Co prawda nie przebywają w więzieniu, ale ich paszport jest u szefa. To problem nad którym warto się pochylić.

– Być może to, że dochodzi do przypadków niewolnictwa i handlu ludźmi wynika z naszej, ludzkiej niewiedzy…

– Nie każdy ma świadomość tego, że do takiej organizacji jak nasza może się zgłosić i szukać wsparcia. Osoby wyjeżdżające z Polski, jadą głównie po to, by zarabiać pieniądze. Godzą się na trudne warunki. Kiedy pojawiają się na miejscu, niekiedy rzeczywistość po prostu ich przerasta. Nie są w stanie poradzić sobie w nowym otoczeniu, środowisku. Wyrażają zgodę na znacznie niższe wynagrodzenie niż obywatel kraju, w jaki przebywają. Idą na ustępstwa.

Polacy muszą zastanowić się nad tym, czy z takiego wyjazdu skorzystać. Pracują w nadmiarze, mają złe warunki mieszkaniowe. Młodzi ludzie wyjeżdżają do pracy kelnera bez znajomości języka, wiedzy o zwyczajach panujących w danym kraju. Po pierwsze powinni przemyśleć wszystkie za i przeciw. Sprawdzić jak przebiegała rekrutacja.

– Jak możliwe jest by ustrzec się od sytuacji niosących znamiona przestępstwa handlu ludźmi lub niewolnictwa?

– Mnóstwo kobiet ze Starachowic i powiatu starachowickiego wyjeżdżało i wyjeżdża nadal do pracy, głównie do opieki nad osobami starszymi, schorowanymi. Podejmując decyzję o opuszczeniu Polski, trzeba zebrać jak najwięcej informacji o danej firmie czy pracodawcy z którym nawiązujemy kontakt. Wiele firm ma swoje strony internetowe, jeśli oczywiście są one prawdziwe oraz wiarygodne. W sieci jest mnóstwo artykułów na temat tego, jak bezpiecznie znaleźć pracę za granicą. Należy pamiętać o tym, by o szczegółach, adresach, poinformować najbliższych, rodzinę. Przekazać informacje o miejscu naszego pobytu. To podstawa.

Czy wiesz, że…
Pierwszym pomysłem było stworzenie hostelu dla ofiar przemocy. Od 1997 roku stowarzyszenie prowadzi Punkt Interwencji Kryzysowej, przekształcony w 2002 roku w Ośrodek Pomocy Rodzinie. W latach 2000 – 2002 stowarzyszenie prowadziło świetlicę socjoterapeutyczną, w latach 2002 – 2005 organizowane były Marsze Milczenia. Członkowie stowarzyszenia organizowali szkolenia, konferencje dla osób, które też chciały pomagać ofiarom przemocy. Za pracę na rzecz innych stowarzyszenie było nagradzane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5