Powietrze pod kontrolą

Starachowice

Jeszcze przed zakończeniem sezonu grzewczego gmina Starachowice planuje zakup czujników, które pozwolą na monitorowanie jakości powietrza w mieście.

Jak zapewnia Marek Materek, prezydent miasta pozwoli to na sprawdzenie, jakim powietrzem oddychamy a jednocześnie podniesie świadomość mieszkańców, że nie wolno palić w piecu, czym się da.

  • W tym roku jeszcze przed zakończeniem sezonu grzewczego gmina Starachowice planuje zakup czujników, które pozwolą na monitorowanie jakości powietrza w mieście – mówi prezydent. – W planach jest zakup 10 takich czujników (koszt jednego ok. 2 tys zł, plus koszty związane z serwisem to ok. 70 tys zł.). Zostaną one rozlokowane w różnych częściach miasta, głównie tam, gdzie mieszkańcy palą w piecach sami, tj. osiedle Wierzbowa, Kolonia Robotnicza, Osiedle Orłowo. Montaż czujników planowany jest na budynkach należących do gminy Starachowice, np. szkołach czy innych obiektach użyteczności publicznej. Zamontowany zostanie również jeden ekran ledowy w mieście, który pozwoli na monitorowanie powietrza bez zaglądania do internetu – na ekranie będzie można zobaczyć, jaki jest stan powietrza w danym momencie.

W ramach walki ze smogiem Straż Miejska prowadzi sukcesywnie akcje uświadamiania ludzi młodych (w szkołach) oraz osób starszych, jak należy palić w piecach na paliwa stałe, by było to jak najmniej szkodliwe dla nas i dla środowiska. Spotkania dla osób starszych będą organizowane w parafiach na terenie miasta. Najbliższe spotkanie odbędzie się 21 stycznia w kościele na Os Trzech Krzyży i Os. Łazy. Terminy kolejnych spotkań gmina ustala z proboszczami parafii.

  • Walka ze smogiem to także aplikowanie o fundusze na wyminę taboru autobusowego, który generuje dużo zanieczyszczeń, to m.in. włączenie 10 budynków Kolonii Robotniczej do miejskiej sieci ciepłowniczej w ramach rewitalizacji oraz likwidacja budynków na Bugaju, gdzie mieszkańcy palą w piecach – dodał M. Materek.

Wspólnie z Zakładem Energetyki Cieplnej planowane jest podłączanie kolejnych obiektów użyteczności publicznej do miejskiej sieci ciepłowniczej. Gmina uczestniczy także w programie ZORZA, który gwarantuje dofinansowanie dla mieszkańców, którzy zdecydują się na zmianę sposobu ogrzewania.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.