Policjanci zatrzymali w Iłży fałszywych funkcjonariuszy

Starachowice

 Sprawcy w minioną środę zapewniając pokrzywdzonego, iż bierze udział w tajnej akcji policji wyłudzili od niego pieniądze w kwocie 50 000 złotych. W ręce policjantów wpadli następnego dnia na terenie Iłży, kiedy w dalszym ciągu podając się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji próbowali wyłudzić od 77 – latka kolejne 50 000 złotych. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. O ich dalszym losie zadecyduje sąd. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Do oszustwa doszło w minioną środę w Ostrowcu Świętokrzyskim. Około godziny 14.00 z 77 – letnim ostrowczaninem skontaktowali się telefonicznie oszuści,  którzy poinformowali go, iż są policjantami z Centralnego Biura Śledczego Policji. Fałszywi  funkcjonariusze zapewniali pokrzywdzonego, że pieniądze, które trzyma na koncie w banku są zagrożone, a w celu ich zabezpieczenia policjanci przeprowadzają tajną akcję. W rozmowie brał udział także mężczyzna, który dla uwiarygodnienia oszustwa przedstawił się jako prokurator. Polecili 77- latkowi jak najszybciej wypłacić wszystkie środki z banku i przekazać rzekomym policjantom. Wskazali  aby mężczyzna pieniądze pozostawił  w wyznaczonym przez nich koszu na śmieci przy jednej z ulic w mieście. 77 – latek poszedł do banku, skąd pobrał 50 tys. złotych, a następnie zgodnie z instrukcją pozostawił  pieniądze w ustalonym miejscu.  Fałszywi policjanci zapowiedzieli mężczyźnie, iż ich tajna akcja będzie prowadzona także następnego dnia i skontaktują się z nim aby „zabezpieczyć” pozostałe oszczędności.  O sprawie zostali powiadomieni ostrowieccy policjanci. Wspólnie z funkcjonariuszami KWP w Kielcach,  w czwartek około godziny 13 – stej na terenie Iłży zatrzymali dwóch mieszkańców województwa mazowieckiego w wieku 34 i 62 lat. Do zatrzymania doszło w trakcie odbierania kolejnych pieniędzy od pokrzywdzonego.  Dzisiaj mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. Teraz zostaną doprowadzeni do prokuratury z wnioskami o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych. Sprawa ma charakter rozwojowy i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

W związku z kolejnym tego rodzaju zdarzeniem apelujemy i przypominamy:

Oszukiwane w ten sposób zazwyczaj starsze osoby, którym człowiek podający się np. za policjanta „poleca” wypłacić ze swojego konta pieniądze w jak najwyższej kwocie, a następnie przekazać mu je w celu zabezpieczenia – jako funkcjonariuszowi Policji. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Oszuści niestety wykorzystują najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i „dobre serce” starszych osób.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję, osobiście bądź telefonicznie.

Opr. EL

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.