Płatności dla rolników w pigułce

flash Starachowice

Zmiany w sposobie składania wniosków o płatności bezpośrednie w 2018 roku. Tzw. e-wniosek, działania premiowe „Młody Rolnik” i „Restrukturyzacja małych gospodarstw” – te i inne ważne dla rolników zagadnienia były poruszane podczas szkolenia w Pawłowie. Przekazane informacje dotyczą wszystkich mieszkańców wsi, którzy korzystają ze wsparcia rolniczej działalności.

Spotkanie z udziałem pracowników Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa w Kielcach odbyło się 2 lutego w świetlicy środowiskowej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie. Adresowane do rolników miało charakter informacyjny i dotyczyło ważnych zmian, m.in. w płatnościach bezpośrednich, dotyczących e-wniosku, działań premiowych dla rolników, modernizacji gospodarstw rolnych oraz zasad rejestracji zwierząt.

E-wniosek

Najwięcej obaw i wątpliwości budzą tzw. e-wnioski, które rolnicy niechętnie wypełniają. Niestety od 2018 roku jest to wymóg bezwzględny. Tylko w ten sposób będzie można się ubiegać o płatności.

  • Wnioski papierowe odchodzą do lamusa, to nie jest nasz wymóg, musimy iść z duchem czasu. Formularze geoprzestrzenne mają ułatwić zadanie a nie utrudnić. W biurach powiatowych będą punkty pomocy technicznej, gdzie będzie można skorzystać z doradztwa – zapewniała Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor ŚOR ARiMR w Kielcach.

Rolnik, w którego gospodarstwie nic się nie zmieniło w stosunku do ub. roku będzie mógł zamiast wniosku, złożyć oświadczenie (dostępne od 15 lutego). Oświadczenia można składać przez miesiąc, do 15 marca. Po 15 marca dostępna będzie aplikacja e-wniosek.

  • Ta aplikacja to obowiązek każdego rolnika od 2018 roku – mówił Szymon Szczodrak, pracownik ARiMR. – To nic starszego, aplikacja prowadzi krok po kroku, nie ma możliwości się pomylić, co zdarzało się w wersji papierowej. Dzięki e-wnioskom nie będzie można się ubiegać  o dopłaty na tę samą działkę (dopłaty przysługują faktycznemu użytkownikowi a nie właścicielowi działki). Poza tym na podstawie zdjęć satelitarnych określony zostanie dokładny pomiar działki. Dlatego nie ma możliwości złożenia wniosku błędnego.

Ważne! Przygotuj się!

To, co ważne, zanim ruszy aplikacja e-wniosek należy przygotować się do jego złożenia. Każdy rolnik musi posiadać login i hasło. Odebrać je trzeba osobiście w biurze powiatowym ARiMR. Potrzebne do tego będzie 8 ostatnich cyfr z numeru rachunku bankowego, na który przychodzą płatności oraz kwota ostatniego przelewu od Agencji za 2017 rok. Wymagany jest też numer gospodarstwa, na które wnioskowana jest płatność.

  • Wnioski można składać w trybie uproszczonym i pełnym. Uproszczony dotyczy tych, którzy będą składać oświadczenia. Do uproszczonego uprawnieni są także ci, którzy mają bydło i krowy. Ci, którzy mają powyżej 10 ha gruntów ornych muszą rozpisywać każdą uprawę oddzielnie – dodaje Sz. Szczodrak, który zachęca do wcześniejszego odebrania hasła i loginu, bo bez tego ani rusz.

„Restrukturyzacja małych gospodarstw”

To działanie premiowe dla małych gospodarstw. W ramach programu można uzyskać 60 tys. zł wsparcia. Nie wymagany jest wkład własny. Pierwsze 80 proc. płatności rolnik otrzymuje z góry, zanim jeszcze zacznie inwestować. Pieniądze można przeznaczyć na zakup maszyn rolniczych, środki transportowe, jak przyczepy, podnośniki, ciągniki (nowe), na zakup gruntów (wymagany jest wzrost wartości ekonomicznej gospodarstwa), modernizację, przebudowę budynków gospodarczych (np. wymianę pokrycia dachowego).

  • O wsparcie może się ubiegać rolnik, który ma minimum 1 ha i prowadzi działalność rolniczą (przez 24 miesiące były ubezpieczony w KRUS). Ten wymóg ma się skrócić do 2 miesięcy, ale to nie weszło jeszcze w życie – informował Łukasz Adamczyk. – Nie ma barier wiekowych, ale nie można prowadzić innej działalności, poza rolniczą. Wniosek jest rozpatrywany w ciągu 6 miesięcy. Potrzebny jest biznes plan i trzeba określić wielkość ekonomiczną gospodarstwa (można ją wyliczyć wchodząc na stronę www.kalkulator_so.pl). Nabór rozpocznie się w marcu i potrwa przez miesiąc.

„Młody rolnik”

Program adresowany jest do młodych rolników, którzy nie prowadzą działalności dłużej niż 18 miesięcy. To pomoc bezzwrotna w wysokości 100 tys. zł, płatna w dwóch ratach (80 proc. przed realizacja działań). Trzeba zainwestować na działania w gospodarstwie (nowe urządzenia lub nawozy opryskowe). Z tej premii trzeba się rozliczyć.

  • Program zarezerwowany jest do osób pełnoletnich, którzy nie ukończyli 40 lat. Warunkiem jest biznes plan, określający na co pieniądze zostaną wydane – mówi Ł. Adamczyk dodając, że nabór rozpocznie się maju.

Modernizacja gospodarstw rolnych

W połowie lutego rozpoczyna się nabór w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych. To pomoc dla producentów roślin i zwierząt, mający na celu wzrost produkcji.


Szkolenie dla rolników
Od 15 marca br. biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Starachowicach (ul. Kościelna) będzie przyjmowało wnioski od rolników o przyznanie płatności bezpośrednich. Od 14 lutego do 15 marca można zgłaszać oświadczenie o braku zmian w stosunku do ub. roku. Od 2018 roku jest konieczne składanie e-wnioseku za pośrednictwem internetu. Szkolenie w tym zakresie odbędzie się 27 lutego br. o godz. 9.00 w biurze powiatowym ARiMR (ul. Kościelna).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.