Pamięć to nasze prawo i obowiązek

Starachowice

Oddaliśmy hołd poległym z wdzięczności serca i poczucia obowiązku…

Lekarze, policjanci, poeci, oficerowi, sędziowie, urzędnicy – ponad 21 tys. Polaków wziętych do niewoli straciło życie z rąk Sowietów na przełomie kwietnia i maja 1940 roku. Pamięć o tych, którym nie pozwolono pożegnać się z rodziną a także tych, którzy przeżyli stratę a nie dano im szansy przeżyć żałoby upamiętniono w Starachowicach, gdzie również żyją i mieszkają rodziny, na których zbrodnia katyńska odcisnęła swe piętno.

Do udziału w obchodach 78. rocznicy i Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprosił nas  Honorowy Komitet Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, wraz z włodarzami miasta i powiatu oraz społecznością Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów w Starachowicach, która zadbała o oprawę artystyczną wydarzenia.

W przepięknych okolicznościach natury, na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Starachowicach (13 kwietnia) spotkali się przedstawiciele władz różnych szczebli, służb mundurowych, emeryci, renciści, kombatanci, młodzież szkolna oraz wszyscy ci, którzy z wdzięczności serca przyszli oddać hołd poległym. Przywołano w pamięci tragiczne wydarzenia tamtej wiosny. Do refleksji i zadumy skłaniał występ pt. „I powstaną niesłyszane wieści…” w wykonaniu gimnazjalistów z czwórki. Wyrazem pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę były znicze i kwiaty złożone pod Krzyżem Katyński. W ich intencji modlono się również podczas Mszy św., która odprawiona została w kościele pw. Św. Trójcy w Starachowicach.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.