Kto może się ubiegać o kopertę?

flash Starachowice

Czy istnieje możliwość urządzenia pod bolkiem miejsca do parkowania tzw. koperty dla osoby niepełnosprawnej? Jakie warunki trzeba spełnić?

Odpowiedź na tak postawione pytania nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy wyznaczyć takie miejsce, czy jest to teren miejski, czy też zarządzany przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową. Bez względu na lokalizację należy się zwrócić z pismem do właściciela terenu (zarządcy), który jest uprawniony do wydania pozwolenia.

Iwona Ogrodowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

  • Przy okazji budowy parkingów na terenach miejskich, zawsze zostaje wyznaczone miejsce do parkowania. Tzw. koperta przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych, posiadaczy tzw. karty parkingowej wydawanej przez Powiatowy Zespół ds Orzekania o stopniu Niepełnosprawności (karta wydawana jest na osobę a nie pojazd). Te miejsca z kopertą nie są przypisane konkretnej osobie, ale takiej która ma uprawnienia. Gmina nie wydaje zezwoleń na wyznaczanie kopert przy budynkach wielorodzinnych (choć mieszkańcy kierują do nas takie wnioski). To jest miejska przestrzeń publiczna dostępna dla wszystkich.

Stanisław Bzymek, prezes Spółdzielni Lokatorsko-Własnościowej „Wanacja”

  • Na terenach spółdzielczych są miejsca parkingowe ogólnodostępne. Ustawa przewiduje, ile na takim parkingu może powstać miejsc oznaczonych kopertą z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Takie miejsca są wyznaczane na naszych parkingach, na wniosek mieszkańców, ale nie są one przyporządkowane pod konkretną osobą, bo nie ma takiej potrzeby. Zdarzają się sytuacje, że mieszkańcy sami znajdują sobie miejsca i występują z wnioskiem do Spółdzielni o zgodę na urządzenie tam parkingu. Ponieważ robią parkingi na swój koszt i wydają pieniądze na ich utrzymanie, te miejsca są im przyporządkowane.

Marek Skiba, prezes Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

  • Teren osiedlowe, choć są terenami, które stanowią własność konkretnych nieruchomości, mają charakter otwarty. Nie możemy uniemożliwić komukolwiek parkowania w danym miejscu. Zawsze przy urządzaniu parkingu wyznaczamy tzw. koperty dla osób niepełnosprawnych. Nie może być tak, że ktoś z mieszkańców ma wyłączne prawo do korzystania z konkretnego miejsca. Jest jeden wyjątek na osiedlu Skałka, gdzie jest szczególna sytuacja (młoda osoba niepełnosprawna), na potrzeby której udostępniono miejsce tuż pod wejściem do klatki schodowej, gdzie mieszka. Jedni sąsiedzi zrozumieli potrzebę, inni nie. Formalnie nie ma zgody na wyłączność na określone miejsce.

 

1 Komentarz dla “Kto może się ubiegać o kopertę?

  1. kto w Starachowicach może ukarać parkujących na kopercie. wystarczy przejechać do szpitala, na parking Galardii czy Skałki. karta inwalidy jest tak często za szybą pojazdu(wymóg absolutny) jak grudka złota .

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.