Honorowy Obywatel o Honorowym Komitecie

Historia Starachowice

Co planuje Honorowy Komitet na 100-lecie Niepodległości?
Kto działa w Honorowym Komitecie Obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, powołanym w zeszłym roku przez starostę Danutę Krępę? Jakie plany ma Komitet, czy odbyły się już jakieś spotkania? Czy mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje wydarzeń rocznicowych? Jakim budżetem dysponuje Komitet?

Honorowy Komitet
Powyższe pytania zadaliśmy pani staroście Danucie Krępie. – Do działania w Komitecie zaprosiliśmy bardzo wiele osób. Obecnie jest ich 70, ale formuła jest otwarta i nie jest to ostateczna liczba. Wśród członków komitetu jest m.in. poseł Krzysztof Lipiec, ks. dziekan Marek Janas, przedstawiciele Urzędu Miejskiego: prezydent Starachowic i jego zastępcy, wójtowie ościennych gmin, Honorowi Obywatele Starachowic m.in. Józef Kowalski i ks. Tadeusz Czyż, Marcin Perz, prezes SSE, wiceprzewodniczący RM Tomasz Andrzejewski, grupa osób z Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małgorzata Ślaska, komendantka hufca, dyrektorzy szkół i placówek podległych powiatowi, wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Święt. Andrzej Pruś, ks. Andrzej Rdzanek, Franciszek Lefek z LOK, ks. Bogdan Lipiec – wylicza starosta.

W planach Komitetu jak mówi D. Krępa jest cały kalendarz imprez. – Bedą to konkursy fotografii, literackie, poetyckie, koncerty, wydarzenia sportowe, zawody strzeleckie, biegi, rajdy szkolne i harcerskie, gry terenowe, spotkania integracyjne. Dokładne daty tych wydarzeń są obecnie precyzowane. Wydarzenia te będą miały miejsce we wszystkich gminach powiatu starachowickiego.

Na spotkaniach tylko niektórzy

Na pytanie czy członkowie Komitetu mają za sobą już jakieś spotkania (jeden z członków twierdzi, że nie był zaproszony jeszcze na żadne spotkanie), starosta odpowiada, że spotkanie było organizowane na przełomie listopada i grudnia. Kolejne są w planach.
– Na spotkania na pewno nie będą zapraszani wszyscy członkowie Komitetu z uwagi na liczbę osób. Uważam, że nie byłoby to zasadne. Jeśli członkowie coś będą proponować ich wnioski będą rozpatrywane. Wszyscy członkowie będą natomiast zapraszani na wydarzenia rocznicowe.
Przypomnijmy zatem, że jedną z osób zaproszonych do pracy w Honorowym Komitecie Obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości jest inż. Józef Kowalski, Honorowy Obywatel Starachowic, dzielnie walczący o rekompensaty za bezwartościowe akcje „Stara”. Zapytaliśmy go, jakie działania podejmuje Komitet?
– Od listopada do lutego nie byłem zaproszony na żadne posiedzenie rocznicowego gremium. Swoje propozycje lokalnych działań upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości złożyłem pani Staroście na piśmie, jeszcze w listopadzie – powiedział nam J. Kowalski

Powrót do motoryzacji i zbrojeniówki
– Zaproponowałem w moim piśmie stworzenie grupy inicjatywnej, składającej się z polityków, przedsiębiorców, ekspertów, zainteresowanych i zaangażowanych w proces reaktywacji przemysłu zbrojeniowego i samochodowego w Starachowicach – mówi J. Kowalski.

  • Niezbędne jest budowanie we współpracy z parlamentarzystami województwa świętokrzyskiego właściwego klimatu dla pozyskania wsparcia finansowego dla tych działań, wykupienie części aktywów (terenu i budynków), należących niegdyś do Fabryki Samochodów Ciężarowych, zagospodarowanie wolnych powierzchni na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej i miasta, zbudowanie hal produkcyjnych i zagospodarowanie istniejących, zbadanie warunków i możliwości wszczęcia procesów produkcyjnych, nawiązanie wspólnych działań z przedsiębiorcami branży metalowej dla opracowania nowoczesnego produktu wpisującego się w tradycje przemysłowe Starachowic.

Izba Pamięci Stara
J. Kowalski postuluje również wybudowanie Izby Pamięci – budynku w kształcie STARA –poświęconego legendarnej załodze FSC. Starachowiccy architekci i byli konstruktorzy fabryki mogliby wykonać projekt budynku – izby pamięci, który zostałby wzniesiony przy ulicy Radomskiej, w pobliżu dawnej Fabryki. Można by także pomyśleć o stworzeniu Muzeum Załogi, bazującym na gromadzeniu pamiątek, zdjęć, materiałów dokumentujących historię fabryki i miasta.

Trzeba się zapoznać

Należy zainteresować autorów i regionalistów wydawaniem nowych opracowań i wznawianiem niegdyś wydanych, łączących się z historią Ziemi Starachowickiej i Fabryki STARA. Ze swojej strony J. Kowalski zadeklarował rychłe wydanie książki swojej nowej książki „Ludzie starachowickiej legendy – fabryka i miasto” i innych.

Starosta D. Krępa nie chciała odnosić się do propozycji złożonych przez J. Kowalskiego, gdyż jak powiedziała wymagają bliższego zapoznania się. Zapewniła jednocześnie, że Komitet jest otwarty na wszelkie propozycje ze strony mieszkańców, dotyczące organizacji wydarzeń powiązanych z rocznicą.

Ile wynosi budżet przeznaczony na organizację imprez? Nie poznaliśmy konkretnej kwoty. – Część zadań umieszczona jest w budżecie powiatu starachowickiego. Gros zadań wykonują nasi pracownicy. Poszukujemy osób, które pomogą w organizacji różnych wydarzeń. Gminy będą organizować obchody w ramach swoich funduszy – informuje.

1 Komentarz dla “Honorowy Obywatel o Honorowym Komitecie

  1. Brawo panie Kowalski, starachowicki przemysł nie może zginąć trzeba, go reaktywować ku chwale poprzednich pokoleń

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.