Gimnazjum nr 4 Szkołą Dialogu

Kultura Starachowice

Gimnazjum nr 4 w Starachowicach uzyskało tytuł SZKOŁY DIALOGU! Za co i dlaczego?
W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się (1 marca) Gala Szkoły Dialogu podsumowująca pracę w roku 2017, a tym samym X edycję programu prowadzonego przez fundację Forum Dialogu. Podczas uroczystości Gimnazjum nr 4 uzyskało zaszczytny tytuł: SZKOŁA DIALOGU, co było ukoronowaniem kilkumiesięcznej wytężonej pracy. Uczniowie realizowali liczne zadania (op. Barbara Góźdź i Bożena Kapała). Mogli też zawsze liczyć na wsparcie dyrektor szkoły Anny Salamon oraz władz miasta. Szkoła była jedyną starachowicką placówką, która włączyła się w realizację projektu.

Na uroczystość przybyło ponad 1200 osób, w tym uczniowie z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, dr Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Galę uświetnił występ zespołu muzycznego uczniów z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Gościem Honorowym Gali był George Elbaum, ocalały z Holocaustu, urodzony w Warszawie, który wraz ze swoją rodziną przyjechał ze Stanów Zjednoczonych. Opowiadając historię życia, zakończył ją przesłaniem do uczniów: „Wszystkie uprzedzenia są szkodliwe. W tym świecie, w tym życiu, jeśli chcecie osiągnąć coś dobrego, musicie umieć być otwarci na inność, a nie uprzedzeni wobec niej. Jestem tu dziś z Wami, bo kilka polskich rodzin ryzykowało dla mnie swoim życiem. W głębi serca wiedzieli, że robią dobrze. Proszę pamiętajcie o tym stając przed wyborem, bądźcie otwarci a nie uprzedzeni!”

Program Szkoła Dialogu, realizowany od 10 lat i skierowany do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ma na celu poszerzanie wiedzy o lokalnej polsko-żydowskiej historii. Dzięki Forum Dialogu stawiającemu na model edukacji nieformalnej uczniowie Gimnazjum nr 4 stali się samodzielnymi badaczami, którzy przygotowali projekt dotyczący upamiętnienia żydowskiej historii Starachowic.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.