Filtry do wody, które oczyszczają z… pieniędzy!

flash Starachowice

Starsze, schorowane małżeństwo po pokazie zorganizowanym przez jedną z firm na terenie powiatu starachowickiego dało się namówić na zakup filtrów do wody za bagatela 7 tys. zł. Teraz mają problem z odstąpieniem od umowy.

Zdrowotne filtry

Do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Starachowicach trafiła sprawa starszego małżeństwa z powiatu starachowickiego, które nie będąc niczego świadome nie dosyć że zakupiło na raty bardzo drogie filtry do wody, to jeszcze podpisali oświadczenie o braku powszechnie znanej możliwości odstąpienia od podpisanej umowy w terminie 14 dni od jej podpisania.

Od początku. 71-letnia kobieta i 75-letni mężczyzna jakiś czas temu uczestniczyli w pokazie, na którym przedstawiciele jednej z firm zachęcali uczestników do zakupu filtrów do wody, dzięki czemu miała być ona o wiele zdrowsza.

  • Małżonkowie szczegółowo przedstawili mi przebieg spotkania oraz okazali dokumenty, jakie otrzymali – mówi Marek Kamiński, powiatowy rzecznik konsumentów w Starachowicach. –  Z analizy dokumentów można odebrać wrażenie, że zarówno kobieta jak i mężczyzna zostali poddani badaniu medycznemu, jakie przeprowadził przedstawiciel firmy uczestniczącej w pokazie. Przedstawiciele firmy zapewniali o dobrym wpływie urządzeń filtrujących na wiele schorzeń, z którymi borykają się starsi ludzie.

 Odstąpienie niemożliwe!

Małżonkowie podpisali umowę o świadczenie usług rozbudowy (modernizacji) instalacji wodnej o system filtracji wody. Instalacja filtrów odbyła się błyskawicznie. – Instalacja odbyła się jeszcze tego samego dnia, bez żadnej zwłoki. Nie minęła nawet godzina od momentu opuszczenia małżonków lokalu, w którym odbywało się spotkanie – mówi.

Z dokumentów wynika, że konsument nie może korzystać z prawa odstąpienia od umowy cyt.:” … jeżeli (tu nazwa firmy) za zgodą usługobiorcy wykonał w pełni usługę instalacji”. W ramach pomocy prawnej dla małżonków, jaką świadczę na rzecz mieszkańców powiatu starachowickiego, przygotowałem dla nich oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy sprzedaży połączone z odstąpieniem od umowy kredytu, które zostało przesłane do firmy.  Ponadto uznałem za konieczne wszczęcie postępowania w sprawie, które będę prowadził w zależności od sytuacji, nawet gdyby spór należało rozstrzygnąć w procedurach sądowych. Firma naruszyła prawem chronione interesy małżonków informując ich o braku możliwości odstąpienia od umowy w terminie ustawowych 14 dni i wykorzystała sytuację zdrowotną starszych osób.  Powoływanie się firmy na brak możliwości odstąpienia od umowy ze względu na charakter produktu jest niewłaściwe.

Małgorzata Śpiewak

Dodaj komentarz