Europejski urzędnik na Osiedlu Wzgórze

flash Starachowice

Marc Lemaitre, dyrektor generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej gościł (5 marca) w Starachowicach. Wspólnie z prezydentem miasta odwiedził tereny objęte planem rewitalizacji w tym osiedle Wzgórze oraz budynki wielorodzinne zlokalizowane przy ul. Widok i Robotniczej.
Przyjazd dyrektora generalnego, który kieruje komórką odpowiedzialną za przygotowanie nowego budżetu UE na lata 2020 – 2027 to dla miasta ogromne wyróżnienie – ocenił prezydent Starachowic. Tematem wiodącym wizyty przedstawiciela Komisji Europejskiej była Modelowa Rewitalizacja Starachowic. Przypomnijmy, że Starachowice, jako jedno z 240 miast, wzięły udział w konkursie Ministerstwa Rozwoju – Modelowa Rewitalizacja Miast. Starachowice ze swoim projektem „Starachowice OD nowa” znalazły się w gronie 20 najlepszych projektów w Polsce i otrzymały dofinansowanie na przygotowanie programu rewitalizacji w wysokości blisko 2,5 mln zł.

  • Mówiliśmy o funduszach europejskich jakie gmina Starachowice pozyskała i o które się stara. Rozmawialiśmy o problemach z jakimi borykamy się w naszym mieście – mówi prezydent. – Dyskutowaliśmy o emigracji, o bezrobociu, o zapóźnieniach infrastrukturalnych. Mówiliśmy także o tym co dobre, o ogromnym kapitale społecznym, o ludziach, którzy aktywnie uczestniczą procesie zmian, który się rozpoczął i będzie się rozwijać w kolejnych latach. Pokazaliśmy Starachowice takimi jakimi są naprawdę. Starachowice, które są miastem kontrastów. Nowoczesną fabrykę MAN – a i totalnie niedoinwestowane budynki wielorodzinne kilkaset metrów dalej. Nowo budowaną drogę do szpitala i drogi w fatalnym stanie.

Dyrektor Marc Lemaitre podsumowując wizytę w Starachowicach podziękował za to, że mógł zobaczyć na co wydatkowane są środki europejskie i jakie są potrzeby w kolejnych latach.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.