Bus nie tylko na tygodniu

Starachowice

Pasażerowie dawnej „Agatki” apelują do prywatnych przewoźników o uruchomienie kursów na trasie Starachowice – Skarżysko-Kam. także w dni wolne od pracy.

Wraca temat zlikwidowanych kursów linii „A” Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Starachowicach, który kursował na trasie Starachowice – Skarżysko-Kam. Pasażerowie odczuwają brak tego autobusu.

  • Dlaczego zabrali „Agatkę” – pyta pani Irena. – Przywróciliby chociaż parę kursów, rano i wieczorem, żeby można było dojechać do Skarżyska i wrócić – mówi mieszkanka Starachowic. Prywatni przewoźnicy, którzy dostali koncesję na przewóz osób busami, owszem kursują, ale tylko w dni powszednie. Są to kursy dla uczniów i osób pracujących. A są tacy, którzy w weekendy czy święta też potrzebują jakoś dojechać. Czy można ich zobligować do tego? Może by się przewoźnicy dogadali miedzy sobą, żeby na przemian kursować w soboty i niedzielę.

Jak informuje Iwona Sinkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, nie ma możliwości, aby urząd wydający zezwolenia narzucił wnioskodawcy pełny kształt rozkładu jazdy i zobowiązał go do stosowania w praktyce.

  • Kwestia zasad i sposobu świadczenia usług przewozowych w regularnym krajowym transporcie drogowym osób uregulowana jest  w ustawie o transporcie drogowym, która określa kto wydaje zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych i specjalnych Ustawa reguluje również jaki zakres spraw to zezwolenie reguluje. Są to m.in. proponowany rozkład jazdy, wykaz przystanków, cennik i wykaz pojazdów. Nie ma natomiast możliwości narzucania obowiązku świadczenia usług w weekendy – dodaje.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.