72. rocznica rozbicia więzienia niemieckiego w Starachowicach

Starachowice

W niedzielę 9 sierpnia odbędą się obchody 72. rocznicy rozbicia więzienia niemieckiego w Starachowicach przez grupę szturmową pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”. Przypomnijmy, że gdy Niemcy aresztowali żołnierzy „Szarego”, zorganizował on i dowodził w nocy z 6 na 7 VIII 1943 r. akcją opanowania więzienia w Starachowicach, uwalniając ok. 80 więźniów.

Okoliczności i bohaterów tamtych wydarzeń przypomina okolicznościowa ulotka opracowana przez Urząd Miejski w Starachowicach. Ulotka zostanie doręczona przez harcerzy do skrzynek listowych mieszkańców południowej części osiedla „Skarpa”, znajdujących się przy ulicach Piłsudskiego, Wojska Polskiego i Na Szlakowisku.

Ulotka jest jednocześnie zaproszeniem na niedzielne obchody, w tym na odsłonięcie nowego muralu patriotycznego w Starachowicach. Powstanie on na elewacji garaży przy ulicy Piłsudskiego, w pobliżu pomnika. Jego autorem i wykonawcą jest pan Michał Turbielewicz, artysta­plastyk z Wrocławia. Mural poświęcony jest postaci Antoniego Hedy, pseudonim „Szary”, dowódcy oddziału, który dokonał tej chlubnej akcji.

Uroczystości przy pomniku rozpoczną się o 13.45, natomiast wcześniej, o godzinie 12.30 w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpi przejazd autobusem do pomnika upamiętniającego rozbicie więzienia przy ulicy Marszałka Piłsudskiego. Przy pomniku – oprócz odsłonięcia muralu – zaplanowano gawędę historyczną oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.