Co wiemy po meczu polskiej młodzieżówki z Czechami?

flash Galeria Sport

 

Czerwiec 2016 – biało-czerwone Orły Adama Nawałki przegrywają w Gdańsku, w ostatnim sprawdzianie przed finałami piłkarskich mistrzostw Europy z Holandią 1:2. Marzec 2017 – drużyna Marcina Dorny w końcówce towarzyskiej potyczki z reprezentacją Czech daje sobie wbić gola na 1:2 i w minorowych nastrojach opuszcza Kolporter Arenę w Kielcach. Oba przywołane fakty mają jeden, wspólny mianownik: Polacy oblali ostatni egzamin przed niezwykle ważną imprezą. Czy w przypadku młodzieżowego Euro U-21, kibice nad Wisłą będą w podobnych nastrojach jak w połowie ub. roku, kiedy oklaskiwali Roberta Lewandowskiego i spółkę?

Sagi z nominacjami ciąg dalszy

Od wielu tygodni w Polsce toczy się gorąca dyskusja na temat powołań i nazwisk na jakie zdecyduje się selekcjoner biało-czerwonych Marcin Dorna. Mimo, iż do pierwszego gwizdka Euro U-21 pozostało ponad dwa miesiące, fala spekulacji z pewnością szybko nie odpłynie. Grono futbolowych ekspertów licytuje się kto ma rację. Zabrać na turniej Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego czy może wspomnianej dwójce z włoskiego Neapolu dać odpocząć po wyczerpującym sezonie? Pytań jest mnóstwo. Po meczu z czeską młodzieżówką, na razie mamy więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Poniedziałkowa konfrontacja, podobnie zresztą jak rozegrany kilka dni wcześniej w Krakowie mecz z Włochami udowodniła, iż posiłki z seniorskiej kadry są jak najbardziej potrzebne. Drużyna potrzebuje liderów, gości, którzy wezmą na siebie ciężar gry.

Czy jest na sali reżyser?

Przeciwko naszym południowym sąsiadom, trener Dorna zdecydował się na ofensywne ustawienie. Z przodu mieli brylować Mariusz Stępiński i coraz śmielej radzący sobie w Zagłębiu Lubin Adam Buska. Dwóch ogranych w polskiej lidze piłkarzy wspierać w założeniach powinni Bartosz Kapustka, a także Patryk Lipski. Na kolana jednak nie powalili. Dla Kapustki mistrzowski turniej na polskich boiskach będzie zapewne wielką szansą przede wszystkim na grę w pełnym wymiarze czasowym. Trudno oczekiwać, by jego sytuacja w drużynie mistrza Anglii zmieniła się diametralnie z dnia na dzień, a wychowanek Tarnovii nagle wskoczył do podstawowej 11. Były gracz Cracovii, w czerwcu 2016 r. zachwycił swoją przebojowością, nieszablonowymi zagraniami i luzem w grze. Na Euro U-21 oczekiwania będą nie mniejsze. Polacy, jako gospodarze turnieju, obok Niemców czy Hiszpanów już dziś wymieniani są w gronie zespołów walczących o główne trofeum.

Lipski czaruje na razie w lidze. Ruch Chorzów i Lotto Ekstraklasa to jednak inny rodzaj kapelusza. Szkoleniowiec naszej kadry liczy zapewne na jego udane dośrodkowania i celne uderzenia z dystansu. Przeciwko ekipie z Półwyspu Apenińskiego i Czechom było tego niewiele. Polacy w pierwszej odsłonie grali chimerycznie. Dopiero kiedy stracili bramkę, ruszyli odważniej do przodu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.