Sportowi stypendyści

flash Sport

Szóstka reprezentantów starachowickich klubów sportowych została stypendystami Gminy Starachowice w pierwszym półroczu 2017 roku. Czwórka z nich w czwartkowe południe spotkała się z Prezydentem Miasta Starachowice Markiem Materkiem.

W gronie stypendystów sportowych Gminy Starachowice znaleźli się: Agata Nowak, Maria Pytel, Tatiana Pluta, Zuzanna Pacek oraz Dawid Gotszling i Kacper Jakubowski. To szóstka stypendystów, którzy za sukcesy sportowe osiągnięte w drugim półroczu 2016 roku będą otrzymywać wsparcie finansowe ze strony Gminy Starachowice.

Czwartkowe spotkanie w Urzędzie Miejskim było okazją do zaprezentowania starachowickich stypendystów, ich osiągnięć sportowych oraz omówienia najbliższych planów sportowych. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek wręczył czwórce sportowców obecnych na spotkaniu listy gratulacyjne oraz podziękował za osiągnięte sukcesy sportowe i życzył kolejnych udanych startów.

W spotkaniu z Prezydentem nie mogli wziąć udziału Dawid Gotszling oraz Agata Nowak. Ich nieobecność była jednak usprawiedliwiona udziałem sportowców w obozach sportowych lub innych sprawach osobistych. W spotkaniu udział wzięli: Maria Pytel, Tatiana Pluta, Zuzanna Pacek oraz Kacper Jakubowski.

Niezwykłą atrakcją spotkania z udziałem sportowców był widowiskowy pokaz katy przygotowany przez reprezentantów Starachowickiego Klubu Karate Kyokushin.

Gminne stypendia sportowe

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek przyznał stypendia sportowe za sukcesy sportowe osiągnięte w drugim półroczu 2016 roku. Warunkiem uzyskania stypendium sportowego – zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miejskiej – było zdobycie medalu na najważniejszych imprezach sportowych w dyscyplinie zaliczanej do programu Igrzysk Olimpijskich. Wnioski o przyznanie stypendium sportowego składane były do 16 stycznia 2017 roku.

Po zaopiniowaniu sześciu złożonych wniosków przez Komisję Konkursową Prezydent Miasta przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców. Zgodnie z podpisanymi już umowami stypendialnymi każdy ze sportowców będzie otrzymywać wsparcie finansowe w okresie od stycznia do czerwca 2017 roku. Przyznane stypendium sportowe trafi na wskazane konta bankowe w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca.

Pięć dyscyplin, szóstka sportowców

W gronie stypendystów sportowych Gminy Starachowice znaleźli się tym razem przedstawiciele pięciu dyscyplin sportowych: strzelectwa sportowego, boksu, pływania, triathlonu oraz po raz pierwszy w historii naszego miasta – karate. Przyznanie reprezentantom tej dyscypliny stypendium sportowego – zgodnie z obowiązującym w Starachowicach regulaminem przyznawania stypendium – możliwe było po tym jak w sierpniu 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyjął karate jako jedną z pięciu nowych dyscyplin do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

W pierwszym półroczu 2017 roku na finansowe wsparcie w postaci stypendium sportowego mogą liczyć Agata Nowak, Maria Pytel, Tatiana Pluta, Zuzanna Pacek oraz Dawid Gotszling i Kacper Jakubowski.

Przypomnijmy, iż Agata Nowak jest utalentowaną zawodniczką Świtu Starachowice odnoszącą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej w strzelectwie sportowym. Maria Pytel to starachowiczanka, która od lat rywalizuje w triathlonie, czyli sportowym trójboju składającym się z pływania, jazdy na rowerze oraz biegu. Tatiana Pluta ma natomiast na swoim koncie już dwa złote medale olimpijskie w boksie, co prawda na razie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, ale jej marzenia sięgają znacznie dalej. Dawid Gotszling to reprezentant starachowickiej „Barakudy”, który kolekcjonuje rekordy i medale najważniejszych imprez pływackich w swojej kategorii wiekowej.

„Nowymi twarzami” w tym zestawieniu są Zuzanna Pacek i Kacper Jakubowski, czyli zawodnicy Starachowickiego Klubu Karate Kyokushin, którzy już z powodzeniem radzą sobie w wielu zawodach na terenie całego kraju. Oboje medale zdobywali podczas listopadowych Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu. Zuzanna rywalizowała wówczas w kata, a Kacper stanął na podium w kumite. Obie konkurencje mają znaleźć się w programie olimpijskim najbliższych igrzysk.

Zestawienie starachowickich stypendystów w pierwszym półroczu 2017 roku

Agata Nowak – zawodniczka Klubu Sportowego „Świt”, uprawiająca strzelectwo sportowe

– złota medalistka Mistrzostw Polski seniorek w konkurencji pistolet pneumatyczny 40 strzałów (Wrocław, 1 lipca 2016 r.),

– dwukrotna medalistka Mistrzostw Polski Juniorów: złota medalistka w konkurencji pistolet sportowy 30 + 30 strzałów oraz złota medalistka w konkurencji pistolet pneumatyczny 40 strzałów (Wrocław, 7-10 lipca 2016 r.)

Stypendium sportowe w wysokości 700 złotych brutto miesięcznie

Maria Pytel – zawodniczka niezrzeszona, uprawiająca triathlon

– brązowa medalistka Mistrzostw Polski w duathlonie w kategorii elity kobiet

(Rawa Mazowiecka, 25 września 2016 r.)

Stypendium sportowe w wysokości 600 złotych brutto miesięcznie

Tatiana Pluta – zawodniczka Klubu Sportowego Star 1926 Starachowice, uprawiająca boks

– złota medalistka finałowych zawodów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

w boksie w kategorii wagowej do 48 kg (Ząbkowice Śląskie, 5-9 lipca 2016 r.)

Stypendium sportowe w wysokości 500 złotych brutto miesięcznie

Dawid Gotszling – zawodnik Starachowickiego Klubu Pływackiego „Barakuda” uprawiający pływanie

– zdobywca dwóch medali podczas pływackich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych do lat 15 (Lublin, 15-17 lipca 2016 r.):

– srebrny medal w wyścigu na dystansie 100 metrów stylem dowolnym,

– brązowy medal w wyścigu na dystansie 200 metrów stylem zmiennym,

Stypendium sportowe w wysokości 500 złotych brutto miesięcznie

Zuzanna Pacek – zawodniczka Starachowickiego Klubu Karate Kyokushin, uprawiająca karate

– srebrna medalistka Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 w kata dziewcząt

w kategorii do lat 14 (Toruń, 19 listopada 2016 r.)

Stypendium sportowe w wysokości 200 złotych brutto miesięcznie

Kacper Jakubowski – zawodnik Starachowickiego Klubu Karate Kyokushin, uprawiający karate

– srebrny medalista Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 w kumite chłopców

w kategorii do 13-14 lat powyżej 65 kg (Toruń, 19 listopada 2016 r.)

Stypendium sportowe w wysokości 200 złotych brutto miesięcznie

 

Gratulujemy naszym sportowcom osiągniętych sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne triumfy w najbliższych miesiącach. Wszak zdobycie medali na Mistrzostwach Polski w okresie od stycznia do czerwca 2017 roku umożliwi młodym sportowcom złożenie wniosków o przyznanie stypendium sportowego na drugie półrocze. Wnioski będą składane w terminie do 15 lipca 2017 roku.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.