Złamana ławka, śmieci na chodniku, czyli… starachowiccy seniorzy nadal w akcji!

Rozmaitośći Starachowice

Zaczynali spektakularnie w październiku 2016 roku. Później na jakiś czas słuch o nich zaginął. Starachowicki Senior Patrol, co się z nim dzieje? Czy nadal działa?

Patrole złożone z osób starszych dwa lata temu wyruszyły w miasto monitorować ubytki i niedociągnięcia, których nie brakuje. Tzw. Senior Parole z założenia miały za zadanie pomagać społecznie służbom miejskim przekazując negatywne spostrzeżenia. Brakująca płyta chodnikowa, złamane drzewo, śmieci na chodniku, czy wyłamana deska w ławce to tylko jedne z wielu przykładów, które mają wychwycić na mieście Senior Patrole. Powstały one w ramach finansowanego z funduszy unijnych programu „Starachowice bezpieczne w praktyce”.

  • Od jakiegoś czasu nic już nie słyszę o Senior Patrolach. Czyżby tak szumnie zapowiadana społeczna inicjatywa spełzła na niczym? – pyta czytelnik.

Nic bardziej mylnego! Senior Patrol nadal działa! Potwierdza to Piotr Ambroszczyk, kierownik Dziennego Domu Seniora w Starachowicach. – Nie zaprzestajemy działalności. Już wkrótce nasi seniorzy ruszają w miasto tym razem z kampanią informacyjną dotyczącą teleopieki, czyli projektu na który Starachowice otrzymały dofinansowanie i w ramach którego do 130 osób starszych trafią wodoodporne opaski, monitorujące ciśnienie krwi, puls i inne parametry i zawiadamiające zdalnie w razie potrzeby opiekuna osoby starszej. Koszt takiej opaski to ok. 1 tys. zł. Nasi seniorzy będą mogli z nich darmowo korzystać przez 15 miesięcy. Później opłata za użytkowanie będzie wynosiła ok. 20 zł miesięcznie.

Wracając do Senior Patrolu, obecnie działają cztery 3-osobowe grupy, czyli 12 osób. Patrole mają obowiązek raz w miesiącu odbyć patrolowy spacer. Seniorzy zgłaszają różne niedociągnięcia. Część z nich załatwiane jest przez „Naprawmy Starachowice”, część zgłaszane jest do mnie lub bezpośrednio do Straży Miejskiej. Seniorzy załatwiają również sprawy społeczne, gdy np. trzeba komuś pomóc – dodaje.

Działanie seniorów potwierdza Straż Miejska. – Na bieżąco otrzymujemy informacje dotyczące uszkodzeń obiektów małej infrastruktury, awarii oświetlenia ulicznego, pozostawionych wraków pojazdów. Często nie zdajemy sobie sprawy że to brak pokrywy studzienki, uszkodzony właz kanalizacji, zamazany znak drogowy, uszkodzenia nawierzchni chodnika czy dziura w jezdni może spowodować iż staniemy się ofiarami nieszczęśliwego wypadku – mówi Waldemar Jakubowski, komendant straży Miejskiej w Starachowicach. – Tego typu spostrzeżenia z terenu miasta są natychmiastowo przekazywane do realizacji przez członków Senior Patrol. Cenię sobie współprace z Senior Patrolem przy realizacji zadań z zakresu profilaktyki, to dzięki ich pomocy przy rozdawaniu ulotek mogliśmy skutecznie dotrzeć do szerokiego grona społeczeństwa Starachowic przy realizacji zadań z zakresu działań pomocowych dla samotnych starszych osób, osób bezdomnych, byli zaangażowani przy rozdawaniu elementów odblaskowych poprawiających bezpieczeństwo pieszych, ulotek informacyjnych mających na celu ograniczenie smogu itp. Dzięki dobrej współpracy ze starachowicką jednostką Straży Pożarnej ze swoimi działaniami zostali włączeni przy wydawaniu bezpłatnych czujników czadu dla mieszkańców miasta. Dzięki przeszkoleniu przez funkcjonariuszy komendy policji świetnie dają sobie radę z obsługą Policyjnej Mapy Zagrożeń czy urzędowej strony Naprawmy Starachowice – dodaje.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.