Zamienić ścieżkę z chodnikiem!

Rozmaitośći Starachowice

Na prośbę Czytelników wracamy do tematu chodnika i ścieżki rowerowej, które przebiegają wzdłuż nowej drogi od ul. Szkolnej do Batalionów Chłopskich. – Niech gmina zmieni przebieg! Ścieżka rowerowa powinna być obok jezdni, a chodnik przy poboczu – apelują.
Pierwszy raz o patowej sytuacji, pisaliśmy po wypadku jaki miał miejsce na nowo otwartej drodze.
– Ten odcinek drogi z chodnikiem pomiędzy jezdnią a ścieżką rowerową jest bardzo niebezpieczny. Szłyśmy na spacer i nawet nie przypuszczałyśmy, że coś takiego może się wydarzyć. Rowerzysta wpadł całym impetem na moją koleżankę, która się przewróciła, rower z rowerzystą na nią. Doznała wielu obrażeń, w tym złamań i wylewu podpajęczynówkowego. Chciałabym ostrzec wszystkich, by szczególnie uważali na siebie na tej drodze. Kto to widział żeby chodnik dla pieszych był umiejscowiony między jezdnią a ścieżką rowerową! Gdzie ma uciekać pieszy? Przed samochodem pod rower i na odwrót? Organizacja ruchu powinna być tam natychmiast zmieniona, bo będzie częściej dochodziło do takich wypadków – mówiła kobieta.
Zarządca, którym jest gmina Starachowice wówczas tłumaczył sytuację tak: – Przepisy polskiego prawa nie precyzują lokalizacji ścieżek rowerowych względem chodnika. Gmina jako zarządca drogi zadbała o właściwe oznakowanie zarówno chodnika jak i ścieżki rowerowej. Uzupełniliśmy brakujące oznakowanie pionowe. Każdy kto porusza się chodnikiem i ścieżką rowerową jest zobowiązany do stosowania się do zasad bezpieczeństwa, umożliwiających swobodne poruszanie się zarówno pieszym jak i rowerzystom.
Tymczasem w redakcji znów interweniowali niezadowoleni piesi. – Chodnik jest wąski, tak że ledwo się dwie osoby mieszczą. Z dzieckiem raczej nie polecam tamtędy chodzić: z jednej strony istnieje obawa najechania przez rower, a z drugiej wciągnięcia pod samochód! Pieszy jest w potrzasku! Czy zarządzający tą drogą kiedykolwiek spacerowali tam w godzinach wzmożonego ruchu? Podejrzewam że nie. Trasa po której wiedzie ścieżka rowerowa powinna natychmiast zostać zamieniona z chodnikiem! Po za tym jak widzę, przepisy i tak tam nie są przestrzegane, bo piesi chodzą o ścieżce rowerowej, a rowerzyści jeżdżą po chodniku! Może jest im tak po prostu wygodniej? Druga sprawa to ustawienie ławek: obecni3e stroją one przy ścieżce rowerowej! Czy nie powinny stać przy chodniku? Bo co to oznacza, że schodząc z chodnika na ławkę wchodzimy wprost pod rower! Ta nieprzemyślana organizacja powinna być jak najszybciej zmie4niona – dodaje czytelnik.
W imieniu mieszkańców – użytkowników drogi apelujemy o zmianę!

3 odpowiedzi na “Zamienić ścieżkę z chodnikiem!

  1. ludzie opamiętajcie się, to nie jest tak jak ze zmianą majtek. droga rowerowa ma swoje wymogi, nie jest tak jak to opisujecie. prawda gdy będzie szła wycieczka i każdy chce być w pierwszym rzędzie to nawet przestawienie chodnika na ulice nie wystarczy. a swoją drogą dlaczego na tej ulicy nie był nigdy ustawiony laser pomiaru prędkości. popatrzcie co wyczyniają „dawcy organów” na swych wspaniałych maszynach czy ci z golfów albo innych wraków bmw. gdzie są wspaniali chłopcy ze straży miejskiej albo mo, sorry policji.

  2. Popieram zamianę ściezki rowerowej z chodnikiem , od dawna wiadomo że drogowiec nie jest od myślenia wystarczy popatrzyć na te rzędy znaków drogowych , barierek , ekranów dżwiękochłonnych itd

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.