W oświacie ewolucja, nie rewolucja

flash Oświata

Bez zgrzytów i większych niespodzianek przebiegało głosowanie w sprawie przyjęcia projektu uchwały dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – prawo oświatowe. Przedstawiciele mirzeckiej Rady Gminy zgodzili się na zaproponowane rozwiązanie. Zdaniem wielu, w obecnej sytuacji jest najlepsze.


Na terenie gminy Mirzec funkcjonowało do tej pory osiem szkół podstawowych, sześciooddziałowych z jednym wyjątkiem. W Mircu, w ramach Zespołu Szkół było także Gimnazjum. Jedno na terenie całej gminy. Z mocy prawa, zgodnie z przyjętą przez rząd kilka tygodni temu, nową ustawą Gimnazjum stanie się Szkołą Podstawową.

– Sytuacja w naszym przypadku jest prosta. Szkoła Podstawowa w Mircu, stanie się placówką oświatową, 8-letnią. Łącznie z oddziałami gimnazjalnymi, do czasu całkowitego wygaszenia Gimnazjum – powiedział Mirosław Seweryn, gospodarz gminy Mirzec. – W pozostałych szkołach, bo jak na razie na tyle pozwala nam budżet i subwencja, nie będzie wielu zmian. Kluczowe w całej sprawie jest to, że w związku z nowym planem sieci szkół wymagana jest pozytywna opinia świętokrzyskiego kuratora oświaty w Kielcach. Na terenie gminy, niejednokrotnie przeprowadzaliśmy konsultacje z przedstawicielem Kuratorium. Kurator był dwukrotnie na terenie naszej gminy – stwierdził wójt Seweryn.

Zapoznał się m.in. z sytuacją finansową i demograficzną, przed przygotowaniem projektu uchwały. – Na dziś sankcjonujemy istniejącą sieć szkół na terenie gminy. Co będzie w przyszłości? Jakie będą prognozy i wyniki analiz? W jakim kierunku podążą zmiany w kolejnych latach? Pytań jest sporo. Na udzieleni na nie odpowiedzi, przyjdzie czas. Obecnie nie ma zgody na to, by siatka szkół w takim kształcie jak teraz, została zmieniona – powiedział wójt. – Zastanawialiśmy się nad innymi koncepcjami i rozwiązaniami, ale nie zdecydowaliśmy się na dokonanie rewolucji. Naszym zdaniem, po prostu nie ma takiej potrzeby – dodał.

Podjęta podczas czwartkowej (9 lutego), nadzwyczajnej sesji Rady Gminy uchwała, to dopiero pierwszy krok. Radni byli zgodni. Podobnie, jak kilka dni wcześniej, w Wąchocku. Tam – według założeń przedstawionych przez burmistrza Jarosława Samelę – jedyne Gimnazjum, funkcjonujące na terenie gminy zostanie włączone do Szkoły Podstawowej.

– Świętokrzyski kurator oświaty uczestniczył w posiedzeniu komisji, w czasie których omawiany był projekt wspomnianej uchwały. Pojawiły się zapowiedzi zmiany subwencji oświatowej, która ma docenić przede wszystkim małe placówki. Mówi się o naliczaniu subwencji nie tylko na ucznia, ale także oddziały. Mamy nadzieję, że małe szkoły, a takich u nas nie brakuje, poradzą sobie doskonale, w nowym ustroju. Pod względem finansowym postaramy się zrobić wszystko, by nie ucierpiały na roszadach – zapewnia wójt Seweryn.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.