Śladem partyzantów

Oświata

Organizatorami corocznego spotkania są: Hufiec ZHP Starachowice i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Starachowicach oraz Środowiskowy Szczep Harcerski im. Partyzantów Armii Krajowej.

Harcerska Partyzancka Droga Krzyżowa odbyła się po raz 17, by jak co roku uczcić pamięć żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” poległych
 28 października 1943 r. w III obławie 
zorganizowanej przez Niemców
 na oddziały por. Jana Piwnika.

W Drodze Krzyżowej uczestniczyli harcerze, młodzież szkolna, osoby prywatne, przedstawiciele wielu instytucji państwowych i samorządowych oraz duchowni.

Uczestnicy dotarli do wszystkich Stacji Drogi Krzyżowej usytuowanych przy partyzanckich mogiłach, rozrzuconych wokół wzgórza „Wykus”. Po wędrówce, na polanie przy Kapliczce Matki Bożej Bolesnej, przyszedł czas na modlitewne rozważania, przemówienia oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Na zakończenie, na wszystkich uczestników PDK czekał pyszny tradycyjny harcerski bigos wydawany przez druhów z 2 DH im. M. Langiewicza.

Celem udziału w PDK jest budzenie patriotyzmu i odpowiedzialności za ojczyznę. To także znakomita okazja do zainteresowania młodzieży historią swojego regionu oraz do integracji międzypokoleniowej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.