Nasi olimpijczycy!

Nowa Słupia Oświata

Rok szkolny 2017/2018 zapisze się złotymi zgłoskami w historii szkolnictwa w Rudkach, a to za sprawą dwóch utalentowanych uczniów – Jakuba Niewadzi i Szymona Życińskiego z kl. III b. Chłopcy zostali laureatami konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjum, które organizuje już od kilkunastu lat Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.
Jakub wykazał się świetnym opanowaniem języka angielskiego, a Szymon fizyki. W finale konkursu z języka angielskiego wystartowało 54 uczniów, a tytuł laureata uzyskało 23 uczniów; w konkursie z fizyki tytuł laureata wywalczyło 22 uczniów na ogółem 77 startujących.

Sukces uczniów to efekt ich sumiennej nauki i pasji, ale też i wielu godzin spędzonych nad książkami i testami z ich nauczycielami. Szymona w drodze po sukces wspierała Barbara Chrobot, a Jakuba przez zawiłości angielskiej gramatyki i literatury prowadziła Agnieszka Jankowska.

Obydwaj chłopcy próbowali swych sił w eliminacjach 5 konkursów przedmiotowych, co potwierdza ich pasję w zdobywaniu wiedzy. Warto także nadmienić, że Szymon i Jakub to najlepsi uczniowie w swojej klasie. Są świetnie zorganizowani i zawsze znajdują czas na swoje hobby. Są aktywnymi członkami Samorządu Uczniowskiego i współorganizowali wiele imprez szkolnych. Od wielu lat poszerzają swoją znajomość języka angielskiego. Od kilku lat startują z powodzeniem w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego i nigdy nie zajęli w nim miejsca poza podium.

Szymon interesuje się matematyką i informatyką, a także kulturą Japonii i językiem japońskim. We własnym zakresie rozpoczął naukę języka japońskiego i opanował już dwa podstawowe alfabety – hiraganę i katakanę, a teraz mierzy się z systemem znaków ideograficznych kanji. Jego marzeniem jest podróż, a potem dłuższy pobyt w kraju kwitnącej wiśni. W jego grafiku jest także czas na sport i przygotowanie pysznego sushi. Szymon to sumienny i obowiązkowy ministrant, ale też kreatywny organizator i świetny aktor. Ma na swoim koncie reżyserię i występy w niejednym przedstawieniu po polsku i angielsku.

Jakuba pasjonuje informatyka i nauki ścisłe. W wolnym czasie trenuje programowanie i prowadzi obserwacje astronomiczne. Jakub to wytrawny podróżnik – zwiedził już kilka krajów europejskich w rejonie Morza Śródziemnego. Obiektem jego głębszych zainteresowań są Stany Zjednoczone, a zwłaszcza Teksas. W przyszłości planuje podróż do tego kraju. W ramach przygotowań do finału konkursu przedmiotowego musiał zapoznać się z lekturami w oryginalnej wersji językowej. Dla porównania – lektury w języku obcym studenci filologii czytają na pierwszym roku studiów. Warto z nim rozmawiać, bo sypie ciekawostkami jak z rękawa.

Obaj chłopcy – co dziś bardzo rzadkie – są oczytani i elokwentni, cechuje ich wysoka kultura słowa i poczucie humoru.

Gratulujemy Jakubowi i Szymonowi! Życzymy Wam wielu sukcesów i spełnienia podróżniczych planów! Jesteśmy z Was bardzo dumni! – mówią nauczyciele i rodzice.

Renata Lasota – Lenart

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.