Marsjańskie łaziki w Muzeum! Zobacz kiedy odbędzie się kosmiczna impreza!

Rozmaitośći Starachowice

Trwają przygotowania do European Rover Challenge, największego wydarzenia robotyczno – kosmicznego w Europie, jakie odbywać się będzie od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. To bardzo ważna impreza, która w sposób szczególny promować będzie Powiat Starachowicki. Już dziś wiadomo, że weźmie w niej udział 45 ekip z całego świata. Impreza ściągnie do Starachowic nie tylko ludzi, zajmujących się automatyką i robotyką, ale też wielu przedstawicieli świata biznesu, który stawia na technologie. Będzie też niewątpliwą atrakcją dla samych mieszkańców, którzy będą mieli okazję spróbować swych sił podczas zmagań robotów.
– Przed nami bardzo ważna impreza, która w sposób szczególny będzie promować Powiat Starachowicki –mówi starosta Danuta Krępa, zapowiadając European Rover Challenge czyli Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich, które odbywać się będą od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

  • Chcemy pokazać, że Powiat Starachowicki otwiera się na nowoczesne technologie, jest miejscem gdzie przeszłość łączy się naturalnie z przyszłością, u stóp Wielkiego Pieca, jedynego takiego obiektu muzealnego z XIX w. –podkreśla starosta.

Za miesiąc do Starachowic zjedzie prawdziwa elita akademickiego świata z różnych ośrodków Europy i USA. Swój udział potwierdziło już 45 ekip z różnych kontynentów, które będą rywalizować podczas zawodów robotów marsjańskich.

  • Jestem przekonany, że to spotkanie będzie dobrym zaczynem ku przyszłości – mówi poseł Krzysztof Lipiec, którego zdaniem Starachowice powinny stać się centrum nowoczesnej myśli naukowo – technicznej.

W końcu to Centralny Okręg Przemysłowy „nakręcał” przez lata polską gospodarkę, a teraz to przemysłowe dziedzictwo daje o sobie znać.

  • Dzisiaj zdobywanie kosmosu jest wielką szansą dla rozwoju gospodarczego państw, mam przekonanie, że Polska w ten program kosmiczny wpisze się – mówi poseł K. Lipiec.

To również szansa dla samego miasta i działających tutaj przedsiębiorstw, o czym jest przekonany prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice Marcin Perz.

  • Polska gospodarka stawia dzisiaj na automatyzację, a Starachowice stały się sercem gospodarczym województwa –przekonuje prezes M. Perz. – To u nas odbywają się największe inwestycje. To nasi przedsiębiorcy najwięcej inwestują i stawiają na robotykę. Jest więc niezmiernie ważne, aby ułatwić im kontakt z uczelniami, który – mam nadzieję – zaowocuje współpracą – mówi prezes SSE Starachowice.

Duże nadzieje z tym wydarzeniem wiąże też Tomasz Kordeusz, p.o. dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, który uważa że będzie to inwestycja w przyszłość oraz promocję placówki.

  • Dzisiaj już nie tylko „kapcie”, ale żywe, mocno nasączone interakcją wydarzenia dają szanse na przyciągnięcie tu publiczności – przekonuje T. Kordeusz.

A będzie na co popatrzeć… Z muzealnej przestrzeni wyłania się już pomału księżycowy krajobraz, gdzie już za miesiąc rozegrane zostaną zawody z udziałem najbardziej zaawansowanych robotów. Ci, którzy odwiedzą w tym czasie muzeum, będą mogli na nie popatrzeć, ale też – po raz pierwszy w historii imprezy – wziąć w nich udział, jak zapowiada Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i główny organizator.

  • Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Ł. Wilczyński. – Dla najmłodszych będą zawody małych robotów marsjańskich, drukowanych na drukarkach 3 D ze scenariuszami marsjańskimi. Nawet kilkulatek będzie mógł wziąć udział w zmaganiach i zarazić się pasją do kosmosu i robotyki, a jest to coś, co odmienia nasze życie – mówi organizator.

W programie znalazły się również pokazy i spotkania z gośćmi specjalnymi, m.in. z czynnym astronautą Timem Peakiem czy dr Robertem Zubrinem, założycielem Towarzystwa Mars Society.
Zapraszamy już dziś! Wstęp wolny!

.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.