Śladami żydowskiej społeczności

Kultura

Klasy drugie z III LO uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez trenerów Forum Dialogu, podczas których przygotowywali się do zorganizowania spaceru śladami starachowickich Żydów.

Wycieczkę zorganizowano dla uczniów Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Starachowicach. Trasa rozpoczęła się na Kirkucie, czyli żydowskim cmentarzu, pochodzącym z 1891r., a zakończyła w miejscu, gdzie znajdował się obóz pracy „Majówka”. Po drodze gimnazjaliści zdobyli wiele informacji o innych obiektach związanych z historią Żydów, które kiedyś mieściły się w Starachowicach. Należą do nich m. in. tartak rodziny Hellerów, Wierzbnickie Getto, a w nim Synagoga oraz Mykwa. Wspaniałym przewodnikiem wycieczki był uczeń klasy 2a, Jakub Walczak.

Na zakończenie projektu w szkole odbyła się wystawa związana z kulturą żydowską dla uczniów oraz nauczycieli z III LO. Eksponaty wypożyczył znawca kultury żydowskiej, opiekun Izby Pamięci o Żydach, Maciej Frankiewicz.

Uczniowie liceum i gimnazjaliści, dla których zorganizowana została wycieczka, poszerzyli swoją wiedzę na temat historii starachowickich Żydów. Dowiedzieli się o wielu wcześniej nieznanych faktach. Nad realizacją wszystkich zadań czuwała polonistka, Ewa Sajór-Ruszczak.

Finałem projektu będzie uroczysta gala w Teatrze Wielkim, na której zostaną wręczone nagrody i wyłoniony będzie zwycięzca.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.