Zabytkowe groby poczekają na renowację

Kultura

Zabytkowymi nagrobkami zainteresowali się nasi czytelnicy. – Na cmentarzu w Świętomarzy, gm. Pawłów znajduje się sporo zabytkowych grobów. Niektóre z nich pochodzą z XIX w. Większość niestety niszczeje i przydałaby się im renowacja, by zachowały się jak najdłużej. Czy gmina lub parafia mogą zrobić coś w tej sprawie? Chodzi o ratowanie naszej historii – mówi czytelniczka.

O renowacje zapytaliśmy w urzędzie. – Sprawa odnowienia nagrobków leży po stronie rodzin osób, które leżą na cmentarzu w Świętomarzy lub parafii, ponieważ cmentarz jest parafialny – mówi Marek Wojtas, sekretarz Urzędu Gminy w Pawłowie. – Gmina opiekuje się takimi nagrobkami jak, mogiła żołnierzy z I wojny światowej na cmentarzu w Pawłowie czy w Chybicach. Nie zajmujemy się natomiast odnową prywatnych grobowców – dodaje.

Cmentarz w Świętomarzy wpisany jest do rejestru zabytków. O ewentualną odnowę zapytaliśmy księdza Romualda Wróbla, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Świętomarzy. – Na rodziny osób, które tu spoczywają już raczej nie ma co liczyć, bo większość z nich nie żyje. Niedawno odwiedzili nas pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach, ponieważ cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków i oglądali groby. Pojawił się pomysł utworzenia stowarzyszenia, które mogłoby wystąpić o przydział pieniędzy potrzebnych na renowacje nagrobków. Parafia na tą chwilę ma inne ważniejsze potrzeby, na które musi przeznaczyć pieniądze. Myślę, że przyjdzie jednak w końcu czas, gdy nagrobki doczekają się odnowy – mówi.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.