Monitorowali wodę z Lubianki

flash Galeria Kultura

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Starachowic przyjrzeli się wodzie z Zalewu Lubianka. Badania przeprowadzali, we wtorek 29 września.

W ramach Światowego Dnia Monitoringu Wód czteroosobowe drużyny z siedmiu starachowickich szkół dokonały badań próbek wody z Zalewu Lubianka. Badano temperaturę powietrza i wody, odczyn pH, zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie, nasycenie tlenem oraz zmętnienie. Wyniki okazały się zbliżone. Zmętnienia wody nie stwierdzono, odnotowano stężenie 7 oraz 4 ppm tlenu w wodzie. Zróżnicowane były wyniki dotyczące nasycenia tlenem – od 37 do 48 proc.

Przeprowadzono również test wiedzy ekologicznej. Najlepiej w konkursie spisała się drużyna Gimnazjum nr 3, drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 4 a trzecie – ZSZ nr 1. Indywidualnie największą większą z zakresu ekologii, dziury ozonowej, efektu cieplarnianego itp. wykazała się z Marysia Styczyńska z Gimnazjum nr 3.

Akcja zakończyła się wręczeniem nagród oraz degustacją wyrobów Animex Foods w Starachowicach, który był współorganizatorem.

ewan