Do końca roku przebadaj się bezpłatnie

Rozmaitośći

Mieszkańcy powiatu starachowickiego mogą bezpłatnie przebadać się w kierunku zapalenia wątroby typu C. Testy paskowe będą za darmo wykonywane w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach do końca roku. Warto dodać, że badaniom przesiewowym w chwili obecnej objęci są pacjenci leczeni na Oddziale Chorób Zakaźnych oraz obydwóch oddziałach wewnętrznych, z możliwością rozszerzenia badań na inne oddziały.
W Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C może być zarażonych nawet 200 tys. osób. Niestety tylko 10% z nich wie o swojej chorobie. WZW typu C może postępować nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych objawów. Choroba uszkadza komórki wątroby i może prowadzić do jej zwłóknienia, marskości, rozwoju nowotworu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Wykrycie WZW typu C pozwala na wprowadzenie właściwego leczenia. Dlatego też badania profilaktyczne są aż tak ważne.

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej testy na obecność HCV wykonywane są w punkcie pobrań Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej na I piętrze. Badania wykonywane są z krwi pobranej z palca. Dzięki prostemu testowi można potwierdzić lub wykluczyć obecność przeciwciał anty-HCV sygnalizujących chorobę. Trzeba jednak pamiętać, że dodatni wynik testu wcale nie musi oznaczać choroby, potwierdza jedynie to, ze organizm miał kontakt z wirusem. Badania są bezpłatne i nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać.

Z darmowych testów mogą skorzystać wszyscy, a w szczególności osoby, u których: wielokrotnie wykonywano zabiegi chirurgiczne, stwierdzono podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych (takich jak ALAT, czy AspAT), wykonywane są (zwłaszcza wielokrotne) dializy, przetaczano krew lub przeszczepiano jakiś narząd przed 1992 rokiem, istnieje ryzyko WZW C wynikające z ich aktywności zawodowej (mowa tutaj przede wszystkim o pracownikach systemu ochrony zdrowia – lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych itd.), kiedykolwiek doszło do stosowania narkotyków drogą dożylną, istnieje zakażenie wirusem HIV.

Badanie przeciwciał jest badaniem przesiewowym i w razie uzyskania pozytywnego wyniku takiego badania, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki w Oddziale Chorób Zakaźnych lub Poradni Hepatologicznej w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia.

Akcja profilaktyczna w kierunku wykrywania WZW typu C jest możliwa dzięki współpracy z wiodącą firmą farmaceutyczną i będzie trwać do końca roku.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.