MATERIAŁ PARTNERA: Co musisz wiedzieć o AC i OC?

Rozmaitośći

OC i AC to dwa najpopularniejsze, najczęściej kupowane ubezpieczenia komunikacyjne. Każdy kierowca powinien je poznać przynajmniej w podstawowym zakresie. Ich dokładny opis znajdziesz w tekście.

 

Czym jest i jak działa OC

 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest najpopularniejsze ze względu na jego obowiązkowość. Dotyczy ono bowiem każdego auta – jeżeli więc jesteś właścicielem samochodu, musisz wykupić OC i posiadać je ważne przez cały rok. Nie dostosowując się do tego obowiązku, należy się liczyć z karą w wysokości nawet ponad 4 000 zł! To duża kwota, która znacznie przekracza koszt zakupu samej polisy, co sprawia, że próba ucieczki przed OC zwyczajnie nie ma sensu. Tym bardziej, że obecnie samochody bez ubezpieczenia są wykrywane i karane automatycznie – nie potrzeba w tym celu kontroli drogowej.

 

OC to konkretne ubezpieczenie, które zapewnia określony zakres ochrony. Mianowicie obejmuje odpowiedzialność cywilną kierowcy, zabezpieczając go na wypadek żądań finansowych ze strony osób poszkodowanych przez niego w zdarzeniu drogowym. Dzięki OC szkody wyrządzone przez sprawcę zostają opłacone z jego polisy. Co ważne, ubezpieczenie od odpowiedzialności jest takie samo dla każdego kierowcy niezależnie od tego, ile wynosi składka (a ta jest bardzo różna w zależności od auta i jego właściciela). To powoduje, że przy zakupie polisy należy się kierować wyłącznie ceną i poszukiwać jak najtańszych ofert. Znajdziesz takie ubezpieczenie OC na najtaniejuagenta.pl.

 

Kilka słów o autocasco

 

Podstawowa różnica pomiędzy OC a AC jest taka, że autocasco nie trzeba wykupować obowiązkowo. Oczywiście można (i warto) to zrobić, ponieważ AC pozwala na uzyskanie odszkodowania nie tylko w sytuacji, gdy jesteś poszkodowanym. Zakres ochrony gwarantowanej przez autocasco obejmuje szkody powstałe zarówno w efekcie błędów innych uczestników ruchu drogowego, jak i w sytuacjach losowych oraz zdarzeniach, w których to Ty ponosisz winę. W żadnym z tych przypadków OC nic Ci nie pomoże.

 

Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że w razie zderzenia z sarną, uderzenia w drzewo, kradzieży czy zarysowania auta podczas manewrów parkingowych będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, nie poprzestawaj na samym OC i kup również AC. Cena autocasco zależy od tych samych czynników jak przy wyliczaniu składki dla OC, jednak wysokość składki na AC warunkuje także sam zakres polisy, który w odróżnieniu od OC wygląda inaczej w różnych firmach. Przy wyborze autocasco nie należy się więc kierować wyłącznie ceną, ale również warunkami polisy. Najlepszą ofertę AC znajdziesz z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej najtaniejuagenta.pl.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.