Trawy i nieużytki już w ogniu. Posypią się kary?

flash Gorące tematy Paragraf

Jak co roku, przełom zimy i wiosny to okres, w którym wzrasta liczba pożarów traw i nieużytków rolnych. Podczas zaledwie ostatnich kilku dni i sprzyjających warunków atmosferycznych, doszło do około 100 pożarów traw i pozostałości roślinnych na terenie województwa świętokrzyskiego. Niebezpieczne zjawiska, nie ominęły również powiatu starachowickiego.

Pożary traw to duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat. W wyniku pożarów, może powstawać silne zadymienie, które w przypadku wypalania nieużytków w pobliżu dróg, powoduje ograniczenie widoczności na drogach. To z kolei może prowadzić do powstawania kolizji i wypadków drogowych.

Wraz z początkiem nadejścia ocieplenia, ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, zostali poinformowani o niebezpiecznym żywiole. – W niedzielę, 11 marca, otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze nieużytków, do którego doszło w miejscowości Dziurów, na terenie gminy Brody – mówił w rozmowie z TYGODNIK-iem Marcin Nyga, oficer prasowy KP PSP. – Paliło się ok. 5 arów. Strażacy uporali się szybko z zagrożeniem. Było dość wilgotno i mokro – zaznaczył.

Należy pamiętać, że:
– wypalanie traw jest zabronione, kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł;
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub mienie, sprawcy grozić może kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

fot. PSP Kielce

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.