Szara strefa alkoholowa

Czy w Starachowicach istnieje coś, co można nazwać szarą strefą, gdzie po znacznie niższej niż w sklepach, konkurencyjnej cenie jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w alkohol z nielegalnego źródła? Zdaniem przedstawicielki Rady Powiatu Doroty Boskiej Nowakowskiej, coraz częściej dochodzi o zgonów właśnie z powodu zatrucia alkoholowego.

– Problem na jaki zwróciłam uwagę podczas jednej z sesji okazuje się bardziej złożony niż można było przypuszczać. Z pewnością nie można go lekceważyć i warto pochylić się nad nim – rozpoczyna Dorota Boska-Nowakowska, z zawodu lekarz.

– Wielokrotnie spotykałam się z sytuacjami, gdzie musiałam wypisywać karty zgonu osób, jakie zmarły najprawdopodobniej wskutek spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Nie od dziś wiadomo, na jakich osiedlach lub w jakiej części Starachowic można kupić alkohol po promocyjnej cenie, aczkolwiek niekoniecznie ze źródła mającego legalne pochodzenie – podkreśla w rozmowie z TYGODNIK-iem radna powiatowa. Jako wspomniane miejsca jednym tchem wymienia osiedle Widok, Robotnicza, Mickiewicza.

– Nie tak dawno doszło do przykrego zdarzenia z udziałem dwóch mieszkańców Starachowic, którzy w krótkim odstępie czasu, bo zaledwie w ciągu godziny zmarli. Powód i przyczyna w obu przypadkach była taka sama – opowiada Boska Nowakowska. I dodaje, że to ludzie z pokolenia urodzonego w latach 70- i 80-tych zaglądają do kieliszka częściej niż inni.

– Czy możemy mówić w tym przypadku o tzw. melinach? Moim zdaniem tak. Kiedyś takim mianem określano miejsca gdzie można było nie tylko kupić alkohol, ale także napić się. Lata mijają coraz szybciej, a w mieście nad Kamienną ta sytuacja nie zmienia się. Poniekąd dziwni mnie postawa policja, która – jak śmiem przypuszczać – posiada wiedzę o takich miejscach, tylko czasami jest bezradna – mówi przedstawicielka Rady Powiatu.

Policja: reagujemy na każde zgłoszenie

Boska Nowakowska sięga pamięcią wstecz i wraca do odpowiedzi, jaką kilka lat temu udzielił jej jeden z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji. – Zwróciłam na ten problem uwagę. Policjant odpowiedział mi, że tzw. szara strefa jest trudna do wyeliminowania ze względu na to, iż handlarzom nawet kiedy zostaną zatrzymani i ukarani mandatem, bardziej opłaca się dalej prowadzić tego rodzaju „działalność” gospodarczą niż zlikwidować ją całkowicie. Wniosek z tego taki, że meliny były, są i nadal będą – podkreśla nasza rozmówczyni.

Stróże prawa mają świadomość  skali opisywanego przez radną zjawiska. – Nie zmienia to oczywiście faktu, że w jakikolwiek sposób chcemy demonizować i piętnować mieszkańców tego osiedla – podkreśla podinsp. Aleksy Hamera, naczelnik wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, który opisaną sytuację określa jako trudną i charakterystyczną. – Przyczyn i czynników dla których ludzie sięgają po alkohol jest wiele. Począwszy od stanu materialnego, przez status społeczny. Powoduje to, że mieszkańcy, mówiąc delikatnie, nie dbają o higienę mienia – dodaje.

Zdaniem naczelnika Hamery, policja jest w stałym kontakcie z mieszkańcami północno-zachodniej części Starachowic. – Powołane zostało stowarzyszenie, które zamierza zmienić wizerunek osiedla. Dzielnicowi monitorują sytuację, kierowane są również patrole we wskazane miejsca – twierdzi. W przypadku zdarzeń, o jakich mówi radna Boska Nowakowska, policja musi postępować zgodnie z procedurą. – A jeśli zachodzi jakiekolwiek podejrzenie, że zgon nie nastąpił z przyczyn naturalnych, powiadamiania jest prokuratura – wyjaśnia szef starachowickiej prewencji.

Poprzedni artykułSłupki zamiast pasów?
Następny artykułNiedziela Palmowa w Krynkach

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze