Powiew grozy w Rudkach

flash Paragraf

Jak co roku, także i ten sezon grzewczy, nie należy do bezpiecznych. W miejscowości Serwis, kilka dni temu strażacy otrzymali niepokojący sygnał o żywiole, jaki miał pojawić się w przewodzie kominowym. W czasie, kiedy ratownicy byli już na miejscu zdarzenia, tego samego dnia otrzymali kolejne, niemal o takiej samej treści.

– Ok. godz. 18.30 do miejskiego stanowisko kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wpłynęło zgłoszenia o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Rudki – informują strażacy. – Na miejscu, okazało się, iż wysoka temperatura spowodowała rozszczelnienie przewodu kominowego. Wewnątrz panowało lekkie zadymienie – dodają.

Przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej zlokalizowano punkt w którym temperatura ściany osiągnęła, ponad 200 stopni Celsjusza. Na miejsce dojechały dodatkowe siły i środki z kieleckiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Przy pomocy kuli kominiarskiej przystąpiono do czyszczenia przewodu kominowego. Oprócz zawodowych ratowników, w akcji uczestniczył również zastęp druhów z OSP Stara Słupia. Zagrożenie udało się szybko opanować.

Co na to przepisy?
Zgodnie z przepisami komin odprowadzający dym paleniska opalanego drewnem i węglem powinien być czyszczony minimum raz na trzy miesiące. W przypadku palenisk zasilanych olejem opałowym lub gazem (LPG lub ziemnym) wystarczy czyszczenie komina raz na sześć miesięcy. – Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od jakości paliwa. Jeśli będziemy palić mokrym drzewem lub węglem kiepskiej jakości, to warstwa sadzy w kominie będzie przyrastać błyskawicznie w sposób niekontrolowany – apelują strażacy.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.