starachowice
home
RSS

Ile osób musi jeszcze stracić życie!?

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Nie ma roku, by w okresie jesienno-zimowym nie doszło w tym miejscu do wypadku lub kolizji z udziałem pieszych. Są poszkodowani, ale również śmiertelne ofiary. Przejście dla pieszych przy Al. Armii Krajowej w Starachowicach należy do bardzo niebezpiecznych.…

Osiem lat, pięć osób poszkodowanych, w tym trzy śmiertelne ofiary. Ile jeszcze osób musi stracić zdrowie i życie, by zarządca drogi zadbał o właściwe oznakowanie przejścia dla pieszych, by nie dochodziło do tragicznych w skutkach zdarzeń. Sprzyja temu zwłaszcza okres jesienno-zimowy, wieczorowa pora, kiedy wcześniej zapada zmrok i widoczność jest ograniczona. Zawodzi czynnik ludzi czy niewłaściwa organizacja?

Bezskuteczne interwencje

W latach 2006-2010 dwukrotnie o zainstalowanie świetlnego oznakowania przejścia dla pieszych koło Galerii Skałka prosił radny Krzysztof Różycki. Potrzebę argumentuje licznymi kolizjami z udziałem pieszych oraz dużym nasileniem ruchu pieszego i kołowego w tej części miasta. Od 2011 roku cyklicznie interweniuje w tej sprawie. Nie tylko on. TYGODNIK kilkakrotnie dopytywał o zmiany poprawiające bezpieczeństwo.

– 1 grudnia 2011 rok – Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach informuje, że problem zostanie rozpatrzony w interpelacji podczas wizji lokalnej prowadzonej wspólnie z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach WRD i Urzędu Marszałkowskiego podczas objazdów dróg wojewódzkich na początku 2012 roku. Do kwietnia 2016 roku nie zajęto stanowiska w tej sprawie.

– 7 kwietnia 2016 rok – ŚZDW w Kielcach poinformował, że po dokonaniu 15 grudnia 2015 roku objazdu dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego w Nowej Słupia, przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wniosek o dodatkowe oznakowanie przejścia (w żółte światło pulsacyjne) został rozpatrzony negatywnie. Komisja stwierdziła, że istniejące przejście dla pieszych oznakowane jest w sposób wystarczający.

– maj 2016 rok – Dariusz Mosiołek, kierownik obwodu w Nowej Słupi informuje, że w tym rejonie ma powstać zatoka autobusowa, być może wtedy przeprowadzona zostanie korekta oznakowania poziomego. Do tej pory NIC. A ludzie giną!

Niechlubna statystyka

10 listopada 2009 rok – na oznakowanym przejściu dla pieszych kierujący samochodem marki ford, 63-letni mężczyzna potrącił kobietę. W wyniku zdarzenia 26-latka odnosi obrażenia, zostaje przewieziona do szpitala. Niestety kobieta zmarła.

13 października 2011 rok – na przejściu dla pieszych doszło do potrącenia 81-letniej kobiety. Sprawcą był 34-letni mieszkaniec powiatu opatowskiego. Tłumaczył, że nie widział kobiety, która weszła na pasy.

7 listopada 2011 rok – kierujący toyotą 26-letni wówczas kierowca potrącił 81-latka na przejściu dla pieszych. Mężczyzna doznał urazu głowy. Z obrażeniami trafił do szpitala, gdzie zmarł.

10 października 2015 rok – doszło do kolejnego wypadku, w którym zginęła mieszkanka Starachowic. 77-latka szła ruchliwą ulicą, kiedy potracił ją kierujący volkswagenem 62-letni kierowca. Obrażenia, których doznała kobieta okazały się śmiertelne.

11 października 2017 rok – na oznakowanym przejściu dla pieszych skoda potrąciła 75-latka. Za kierownicą samochodu siedział 86-letni starachowiczanin. Kierowca był trzeźwy. Poszkodowany został zabrany do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Paragraf

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5