Prostytutki i sutenerzy bez policyjnej kontroli?

Paragraf

Okazuje się, że po głośnych zatrzymaniach sprzed kilku dni, trzech pochodzących z Bułgarii mężczyzn, których Prokuratura Rejonowa podejrzewa o czerpanie korzyści z prostytucji, nadal przy drogach powiatowych można spotkać kobiety, oferujące swoje usługi. Dlaczego?

 

Czy nad seksbiznesem nie ma żadnej kontroli ze strony organów ścigania? Dlaczego, nadal przy drogach nie tylko wojewódzkich, ale także powiatowych „pracują” kobiety, które często w brutalny sposób są wykorzystywane? – to pytania, jakie może zadawać sobie coraz więcej mieszkańców Starachowic i okolic.

Po tym, jak w ręce stróżów prawa wpadło trzech obywateli Bułgarii, wydawało się, że przestępczy proceder choćby na chwilę zniknie.  Rzeczywistość okazuje się jednak inna…

Jeden z naszych Czytelników mówi: – Kilka dni temu, prostytutki można było spotkać np. na ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach i na drodze wylotowej Lubieni w kierunku Zębca.  Czy, w miejsce zatrzymanych i osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym mężczyzn, pojawili się kolejni, którzy przejęli kontrolę nad seksbiznesem?

– Z pewnością nie jest tak, że nasi funkcjonariusze nic nie robią w tym kierunku, by na terenie powiatu starachowickiego wyeliminować proceder sutenerstwa – powiedział kom. Kamil Tokarski, rzecznik prasowy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach.

– To środowisko jest stale monitorowane. Sprawdzamy m.in. to, czy kobiety pracujące w tym biznesie przebywają w Polsce legalnie. To tylko jeden z czynników i elementów. Faktem jest, iż reagujemy w każdym przypadku, kiedy mamy wiedzę, iż doszło lub mogło dojść do przestępstwa – dodaje.

Zmuszali także inne kobiety?

Najczęstsze z tych, o których mówi rzecznik Tokarski, to zmuszenie do prostytucji, a także czerpanie korzyści z nierządu. – Dlatego policjanci są na nie szczególnie wyczuleni. Takie zachowanie monitorujemy. Faktem jest, że mamy do czynienia ze środowiskiem mocno zamkniętym. O szczegółach nie możemy mówić. Tak jak w każdym rodzaju przestępstwa, także i w tym przypadku musimy opierać swoją wiedzę przede wszystkim na dowodach. Bez nich nie będzie łatwo obronić tez, np. w sądzie.  Drugie to, że pewne środowiska nie chcą iść na współpracę z policją. Wynika to oczywiście z wielu czynników, głównie jednak z obawy o własne bezpieczeństwo i życie. Dlatego duża rola policji w tym, by do nich dotrzeć – podkreśla kom. Tokarski.

W przypadku trzech Bułgarów, śledczy mówili, że sprawa ma charakter rozwojowy. Czy będą kolejne zatrzymania na terenie powiatu starachowickiego? – Sprawdzamy obecnie czy ci mężczyźni nie zmuszali innych kobiet, na temat których mieliśmy wiedzę, do uprawiania prostytucji. Sprawdzamy czy byli powiązani z innymi osobami, które również parają lub parały się przestępczym procederem. To nie pierwsza, tego typu sprawa w województwie świętokrzyskim. Na przestrzeni minionych lat, wiele z nich zostało rozwiązanych. To nic innego jak niewolnictwo XXI wieku. Mocno pracujemy nad tym, by jak najmniej osób zostało pokrzywdzonych – tłumaczy rzecznik KWP Kielce.

Czy bułgarski wątek, może być zatem łączony z innymi, jakie do tej pory prowadzone są przez świętokrzyską policję? – Na obecnym etapie nie. To odrębny watek. Niewykluczone, że będą kolejne. Mężczyźni mają postawione zarzuty, nie są na wolności. Nie oznacza to, że dla nas ta historia już miała swój finał – dodaje.

Specjaliści
Podobnie jak w wielu komendach policji na terenie województwa świętokrzyskiego, także i w starachowickiej jednostce jest działająca w strukturach wydziału kryminalnego grupa funkcjonariuszy, którzy zajmują się ściganiem takich przestępstw jak czerpanie korzyści z nierządu, lub zmuszanie do uprawiania prostytucji.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.