starachowice
home
RSS

Uzgodniona kara oskarżonego? Prokuratur mówi „nie”

  • Napisany przez:
  • Skomentuj

Przełom w sprawie tragicznego wypadku, w którym przed rokiem zginął mieszkaniec powiatu starachowickiego. Prokuratura Rejonowa w Starachowicach nie wyraziła zgody na to, by oskarżony mężczyzna dobrowolnie poddał się karze. W minioną środę ruszył jego proces. Sprawcy grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.…

Jeszcze do niedawna wszystko wskazywało na to, że sprawa zakończy się tylko na jednym sądowym posiedzeniu. 35-letni dziś mężczyzna, którego starachowicka Prokuratura Rejonowa oskarżyła o spowodowanie 6 maja ub. roku na trasie między Starachowicami a Tychowem Starym wypadku, w którym zginął człowiek (zarzut z art. 177 par. 2 Kodeksu Karnego), wyraził zgodę na tzw. mediację. Podczas niej strony (zarówno sam oskarżony, jak i oskarżyciel posiłkowy zaakceptowali wysokość kary). Jeszcze dzień wcześniej wydawało się, iż wspomniany scenariusz wejdzie w życie. Na rozwiązanie nie wyrazili jednak zgody śledczy. Wobec takiego obrotu sprawy, sędzia Stefan Czebieniak zmuszony był do podjęcia jedynej, w takiej sytuacji decyzji. Proces rozpoczął się od odczytania aktu oskarżenia.

Zdaniem przedstawicieli organów ścigania, kierujący samochodem dostawczym, po tym jak załadował towar, udał się w drogę do klienta. – Oskarżony naruszył zasady w ruchu drogowym. Nie zachował należytej ostrożności, wskutek czego doszło do zderzenia dwóch pojazdów, a w konsekwencji śmierci człowieka – odczytywała najważniejszy fragment aktu oskarżenia prokurator. Do przedstawionego zarzutu mieszkaniec powiatu starachowickiego nie przyznał się, odmawiając składania wyjaśnień. Ze złożonych przez niego w postępowaniu przygotowawczym zeznań wyłania się inny obraz zdarzenia, niż to co ustalili m.in. biegli z zakresu ruchu drogowego.

W połowie minionego tygodnia, przed Sądem Rejonowym w Starachowicach zeznawała żona zmarłego w tragicznych okolicznościach. Kobieta – jak podkreśliła – nie była bezpośrednim świadkiem zdarzenia. – Samochód jakim tego dnia podróżował mąż był jego własnością. Zawsze parkował go blisko domu. Kiedy wyjeżdżał rano, auto nie miało na masce żadnych śladów uszkodzenia – powiedziała. Po tym co wydarzyło się na leśnym odcinku drogi, jako pierwsza wyciągnęła rękę do zasiadającego dziś na ławie oskarżonych mężczyzny.

Czy wiesz, że…
Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu karnego na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania. Postępowanie mediacyjne daje stronom możliwość współdecydowania w swojej sprawie. Pozwala poznać i zrozumieć stanowisko drugiej strony. Ułatwia wzajemne relacje między pokrzywdzonym a sprawcą przestępstwa po popełnieniu przestępstwa i umożliwia wspólne funkcjonowanie w społeczeństwie bez poczucia krzywdy czy zagrożenia. Pozytywnymi aspektami w procesie mediacji jest wypracowanie przez strony przy udziale mediatora satysfakcjonującej ugody, a przede wszystkim uzyskanie szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego za doznaną krzywdę od sprawcy przestępstwa z pominięciem prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Paragraf

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Najnowsze

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5