Przejazd do likwidacji

flash Wąchock

Polskie Linie Kolejowe planują zlikwidować przejazd na ulicy Torowej w Wąchocku. Podpisano już wstępne porozumienie z władzami gminy Wąchock.

Pomysł likwidacji przejazdu związany jest z przebudową i dostosowaniem linii kolejowych do szybkich przejazdów. Ze wspomnianego przejazdu łączącego ulicę Torową z tyłami wąchockiego zalewu, korzystali pracownicy techniczni zajmujący się konserwacją urządzeń, uzupełnianiem piachu itp. Przejazd zawsze ma opuszczone rogatki, ale na żądanie dróżnik z położonej w pobliżu nastawni może podnieść zaporę.

Z przejazdu korzystają również mieszkańcy, którzy skracają sobie drogę do Rynku przez tory, a potem ścieżką rowerową wokół zalewu.

– Polskie Linie Kolejowe mają projekt przebudowy, który zostanie dostosowany do szybkich przejazdów – mówi Jarosław Samela, burmistrz Wąchocka. – Przy przebudowie niezbędna jest likwidacja niektórych przejazdów. W naszym obrębie jest ich pięć, a wiadomo że taka ilość uniemożliwia pociągom rozwinięcie większych prędkości. My ze wspomnianego przejazdu przy ul. Torowej korzystaliśmy przy wykonywaniu prac konserwatorskich na tyłach zbiornika. Upieraliśmy się, by przejazd był czynny dla ruchu pieszego. Uzgodniliśmy z kolejami, że zależy nam na tym, by było zachowane przejście dla pieszych i komunikacja rowerowa. Nam z kolei jest potrzebny dojazd do zbiornika, by móc wykonywać tam niezbędne prace. W tej sytuacji kolej obiecała na swój koszt wykonać dla nas dojazd do zbiornika, ulicą Dworcową. Spisaliśmy już wstępne porozumienie – dodaje burmistrz.

Szacuje się, że prace mają zostać wykonane na przełomie lat 2018-2019. Wszystko zależeć będzie od finansów.

Nie wszyscy wąchocczanie są jednak zadowoleni z takiej propozycji. Uważają, że utrzymanie przejazdu jest ważne dla zapewnienia komunikacji między północną częścią Wąchocka a zalewem. Przejazd służy pieszym do skracania drogi w kierunku centrum miasta oraz na cmentarz.

Do sprawy powrócimy.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.