Orły wrócą na pomnik!

Wąchock

Środowiska kombatanckie, które od dawna zabiegały o godne umiejscowienie orłów z pomnika, mogą być zadowolone. Wrócą na swoje miejsce.

Przypomnijmy, w 2013 r. pomnik, który przez lata stał przy wąchockiej szkole, po przeprowadzonej rewitalizacji Wąchocka, został przeniesiony na drugą stronę ulicy, koło Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Nie wszystkim spodobała się nowa lokalizacja. W szczególności to, że pomnik został pozbawiony podestu oraz orłów. O ich powrót zabiegały przede wszystkim środowiska kombatanckie. Apelowali do władz: ”

Jako środowiska kombatanckie i patriotyczne z niepokojem obserwujemy jak historyczne orły z przeniesionego pomnika, upamiętniającego bohaterskich mieszkańców Wąchocka i okolic, którzy padli na polu chwały odpierając z granic naszego państwa nawałę najeźdźców w latach 1918-1920, nie znajdują godnego dla siebie miejsca. Dlatego apelujemy o jak najszybsze zakończenie prac przy przeniesionym pomniku i umieszczenie na nim na stałe orłów, abyśmy ze spokojnym sumieniem i z poczuciem spełnionego obowiązku przed naszymi przodkami, mogli godnie obchodzić w tym miejscu uroczystości upamiętniające wydarzenia z historii naszego Narodu.”

Po prawie czterech latach udało się. Radni miejscy jednogłośnie zdecydowali o przeznaczeniu 4 tys. zł na dofinansowanie cokołów na orły. Środowiska kombatanckie chciałyby, aby prace zostały wykonane do 11 listopada, tak by uroczystości związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości mogły się odbyć już przy odnowionym pomniku.

Czy wiesz, że…
Odsłonięty w 1930 roku pomnik wojny polsko- bolszewickiej 1918-1920 roku w Wąchocku, w 2013 roku stanął ponownie, w zmienionej formie, przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wąchocku, ale bez orłów, które były koło pomnika w poprzednim miejscu.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.