Maja czeka na Twoją pomoc!

Wąchock

Maja ma 8 lat. Od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, podczas porodu doszło do ciężkiej zamartwicy…

Rehabilitacja od urodzenia

Maja Miernik urodziła się 5 grudnia 2009 roku. Razem z rodzicami mieszka w Wielkiej Wsi, gm. Wąchock.

  • Maja ma porażenie mózgowe czterokończynowe – mówi Karolina Miernik, mama Mai. – Ciąża przebiegała prawidłowo. Podczas porodu doszło do komplikacji. Maja była niedotleniona. Urodziła się w ciężkiej zamartwicy – mówi K. Miernik.

Dziewczynka dostała 0 pkt w skali Apgar. Od samego początku jest rehabilitowana. – Rehabilitacja trwa w zasadzie nieprzerwanie od ośmiu lat. Rozpoczęliśmy ją zaraz po wyjściu ze szpitala po urodzeniu się Mai – przyznaje.

Maja miała ci nadal ma problemy z chodzeniem. Cierpi na spastykę. – Napięcie mięśniowe nie pozwala na prawidłowe ustawienie nóg. Podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych pracujemy nad tym by Maja zaczęła prawidłowo stawiać nogi. Są także problemy z mową, która u Mai nie jest wyraźna i w pełni zrozumiała. dlatego też jesteśmy także pod opieką logopedy – opowiada mama Mai.

Tylko dzięki opiece rodziców, którzy zadbali o systematyczną rehabilitację swoje dziecka, dziewczynka dziś chodzi. Pierwsze kroki zaczęła stawiać w wieku 4 lat po intensywnej rehabilitacji. – Rehabilitacja odbywa się codziennie albo w domu albo jeździmy do szpitala. Maja niestety zmaga się także z padaczką, która jak na złość powróciła do dziewczynki jak bumerang. Do 8 miesiąca życia Maja miała drgawki. Potem wszystko ustało. Niestety półtora roku temu znów powróciło i musimy być pod kontrolą neurologa – mówi.

Jestem z niej bardzo dumna

Korzystne dla Mai są także turnusy rehabilitacyjne, które jednak są dosyć drogie. Teraz przygotowujemy się do wyjazdu do Mrzeżyna, gdzie na 2 tygodnie za jedną osobę trzeba zapłacić 1.500 zł. Co roku w miarę możliwości staramy się korzystać z dwóch turnusów.

Maja chodzi do I klasy Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi. Ma specjalny stolik, krzesełko oraz specjalnego opiekuna. Jest bardzo lubiana w klasie. W grudniu wspólnie z koleżankami i kolegami obchodziła swoje 8. urodziny. Był tort i zabawa. Maja była bardzo szczęśliwa. – Szkoła naprawdę stanęła na wysokości zadania jeśli chodzi o zapewnienie opieki Mai oraz zajęcia, w których może ona brać udział. Córka w szkole radzi sobie naprawdę bardzo dobrze. Ma pewne problemy z pisaniem, ale mam nadzieję że i z tym sobie poradzimy. Maja umie pięknie czytać. W szkole zbiera same 5 i 6. Podziwiam ją i jestem z niej bardzo dumna, że pomimo trudności nie poddaje się i jest bardzo dzielna. To bardzo pogodne i radosne dziecko. Lubi bawić się klockami, układa puzzle. Często się uśmiecha – dodaje.

Jak przyznaje mama Mai, zebrane pieniądze będą wykorzystane na dalszą rehabilitację oraz na bardzo kosztowne dojazdy do lekarzy i na ćwiczenia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.