Kolejowe utrudnienia

flash Wąchock

Aż do 1 września czekają pasażerów PKP utrudnienia na trasie Skarżysko-Kam, – Starachowice Wsch. A to za sprawą modernizacji linii kolejowej m.in. w Wąchocku i Marcinkowie. Zamiast pociągów na wybranych odcinkach kursują autobusy komunikacji zastępczej.

Wygodne perony dla podróżnych, sprawniejsze przewozy towarów, wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych – to zakładane efekty rozpoczętej w czerwcu br. przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacji linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Demontowana jest sieć trakcyjna i wymieniane tory na odcinku ze Skarżyska do Starachowic. Ruch pociągów jest utrzymany, ale na trasie, m.in. przez gm. Wąchock (m.in. stacje Marcinków i Wąchock) pracuje ciężki sprzęt do wymiany podkładów i szyn. W trakcie jest przebudowa peronów. Po zakończeniu demontażu, wymieniona zostanie także sieć trakcyjna. Od września prace budowlane obejmą drugi tor. Trwająca modernizację trasy na odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice Wsch. obejmuje 18 km toru i 10 km sieci trakcyjnej oraz przebudowę obiektów inżynieryjnych m.in. mostu nad rzeką Oleśnicą w Skarżysku-Kamiennej.

Perony na stacjach: Skarżysko-Kam., Wąchock, Starachowice Wsch. i przystankach: Skarżysko-Kościelne i Marcinków zostaną podwyższone i przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Wiaty, ławki, estetyczne oświetlenie oraz czytelne oznakowanie poprawią komfort korzystania z kolei. Wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym i rozjazdów oraz prace na 10 przejazdach m.in. w Skarżysku-Kam., Marcinkowie, Wąchocku i Starachowicach mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego. Wyremontowane zostaną także budynki nastawni w Wąchocku i Starachowicach Wsch.

W trakcie modernizacji ruch pociągów odbywa się po jednym torze. Za dwie pary pociągów regionalnych wprowadzona jest zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Skarżysko-Kam. – Ostrowiec Świętokrzyski. To utrudnienia, z którymi muszą liczyć się pasażerowie.


Efektem modernizacji prawie 100 km linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz ma być przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego z Ostrowca Św. do Sandomierza. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h, a towarowe 80 km/h, co skróci czas przejazdu. Roboty planowane są do 2021 roku.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.