Pamiętamy o „Halnym”

Historia Wąchock

25 stycznia w Szkole Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów Armii Krajowej w Wielkiej Wsi odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej Zdzisławowi Rachtanowi, ps. „Halny”, w czwartą rocznicę jego śmierci.

W uroczystości udział wzięli: Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski, Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty, władze Miasta i Gminy Wąchock: Jarosław Samela i Sebastian Staniszewski oraz lokalni radni, a także przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, dyrektorzy pobliskich szkół i instytucji, mieszkańcy Wielkiej Wsi i okolic.
Obchody rozpoczęła Msza święta, celebrowana przez Ojca Opata Eugeniusza Augustyna w intencji śp. Zdzisława Rachtana. Życiorys bohatera przypomniała dyrektor szkoły Bożena Wrona. Dyrektor odczytała także list skierowany do społeczności szkolnej napisany przez syna „Halnego” – Piotra Rachtana. Przybyli goście mogli zobaczyć prezentację multimedialną na temat „Halnego” i śladów jego obecności w szkole.
Ten niezwykle zasłużony człowiek, bohater czasów wojny, tak bliski placówce i stale z nią współpracujący – obecny był we wspomnieniach wielu wypowiadających się gości. Pamięć jego uczcili także uczniowie – harcerze ze 115 DH im. Janka Bytnara – wzniosłym programem artystycznym, w którym słowem i pieśnią przytoczyli losy partyzantów walczących w regionie świętokrzyskim.
Patriotyzm, który szkoła krzewi od lat, jest widoczny na zewnątrz i wyróżnia placówkę , co podkreślił w swojej wypowiedzi burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Jarosław Samela. Reprezentacja szkoły wzięła udział w pogrzebie bohatera w Warszawie oraz wszystkich lokalnych uroczystościach poświęconych jego osobie – m. in. uroczystym otwarciu „Skweru im. Zdzisława Rachtana” oraz odsłonięciu „Ławeczki „Halnego” w Starachowicach.
Tym samym szkoła oddaje hołd bohaterowi, który od dawna był z nią związany i bliski pozostanie na zawsze.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.