Byliśmy na planie filmowym „Korony królów”! Zobacz naszą fotorelację!

Gorące tematy Kultura Wąchock

Trzy dni w wąchockim klasztorze Cystersów trwały zdjęcia do bijącego rekordy popularności serialu historycznego „Korona królów”. Byliśmy na planie zdjęciowym!
Korona w Wąchocku
Około 60-osobowa ekipa filmowa pracowała przez trzy dni: 20, 21 i 22 marca w murach średniowiecznego klasztoru ojców Cystersów w Wąchocku, podczas kręcenia scen do popularnego serialu Telewizji Polskiej „Korona królów”,w reżyserii Wojciecha Pacyny, Jacka Sołtysiaka i Jerzego Krysiaka.
Pod koniec lutego br,. ekipa filmowa z planu „Korony królów” przybyła do Wąchocka by obejrzeć klasztor i ocenić czy sceny z królową Jadwigą, która po śmierci króla Władysława Łokietka wstąpiła do klasztoru klarysek w Starym Sączu. Filmowców interesowały m.in. krużganki, wirydarz, kaplica i refektarz. Klasztor został wybrany przede wszystkim ze względu na dobry stan zachowania zabytkowych murów i względną bliskość Warszawy.
Trzy dni zdjęć
Serial „Korona królów” opowiada o czasach, gdy korona Polski należała do króla Władysława Łokietka, a po jego śmierci do jego syna Kazimierza Wielkiego. Przedstawia sceny miłości, dworskich intryg, zdrad i walki o wpływy. Serial zapowiadany był przez Telewizję Polską jako największa produkcja tej telewizji od 30 lat. Jej głównym celem ma być edukacja historyczna.
Aktorzy, statyści, reżyserzy, operatorzy kamer przyjechali do Wąchocka najpierw w piątek, 16 marca by nakręcić kilka scen. Później zainstalowali się przy wąchockim klasztorze na trzy dnia, od wtorku do czwartku. Ekipa filmowa będzie jeszcze kręcić tu sceny w kwietniu.
Ze znanych aktorów do Wąchocka przybyli m.in.: Robert Gonera – biskup krakowski Jan Grot, Halina Łabonarska – królowa Jadwiga, Marta Bryła – królowa Anna – Aldona, Sławomir Orzechowski – Spytek, Katarzyna Czapla – królowa Elżbieta Łokietkówna, Agnieszka Mandat – Katarzyna Pilecka, Andrzej Deskur – abp Jarosław Bogoria ze Skotnik.
W klasztorze kręcono m.in. sceny próby ognia, obłóczyn królowej Jadwigi czy sądu biskupiego, które zobaczymy już w odcinkach emitowanych w maju.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.