Czy rondo rozwiąże problemy?

flash Okolice

Istny horror

Takim określeniem wyraził to co, dzieje się na Drodze Krajowej nr 9 w miejscowości Lubienia w gm. Brody radny Rajmund Dróżdż. Po raz kolejny apelował – w imieniu mieszkańców – do władz gminy Brody o budowę ronda w tym miejscu, co znacząco poprawiłoby przejezdność na skrzyżowaniu z drogą powiatową w kierunku Starachowic.

– Teraz cały ruch z Brodów skierowany jest w naszą stronę, na Lubienię. Tam jest gehenna. Kolejka samochodów stoi aż pod górką od strony Starachowic, by włączyć się do ruchu na dziewiątce. Na krajówce ruch też wstrzymany, jak ktoś próbuje skręcić w lewo na Starachowice. I to nie jest problem tylko w ciągu dnia, ale też w nocy. I nie tylko auta osobowe, ale głównie ciężarówki. To jest 24 godziny na dobę. Tłumaczenia, że tam obowiązuje prędkość 50km/h nic nie dają. Mało kto się do tego stosuje. Możliwości rozwiązań jest mnóstwo, miejsca jest na tyle. Budowa ronda rozwiązałaby problem. Czy istnieje możliwość porozumienia się pomiędzy samorządem powiatu a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, by ten problem rozwiązać? – pytał publicznie radny Dróżdż.

Różne opinie

Zapytaliśmy o zdanie mieszkańców. Opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że rondo znacząco poprawiłoby sytuację, inni są przeciwnego zdania.

– Nie widzę takiej potrzeby. Jak był robiony chodnik wzdłuż drogi krajowej, to się korkowało z oczywistych powodów – były światła, był ruch wahadłowy. Teraz już nie ma takiego natężenia. Idzie to falami, bo z kolei trwa inwestycja drogowa na wiadukcie w Brodach. I jak tam puszczą ruch, to nagle robi się dużo samochodów. Ale przecież to przejściowe utrudnienia. Codziennie dojeżdżam do pracy do Starachowic i nie widzę jakiś utrudnień. Czasem trzeba chwile poczekać, ale nie trwa to dłużej niż pół minuty – mówi Mirosław Gryz z Młynka dodając, że nie ma przepustowości, jak są roboty drogowe.

– Jak ma powstać takie rondo jak koło Lidla (skrzyżowanie ul. Majówka, Kopalniana i Leśna) w Starachowicach to lepiej niech w ogóle go nie będzie – mówią rodzice uczniów miejscowej szkoły.

Rondo w 2018

Są jednak tacy, którzy popierają inicjatywę budowy ronda. A jak wynika z informacji drogowców ma ono powstać w przyszłym roku.

– Nasze możliwości nie sięgają aż tak daleko, to droga krajowa, chociaż faktycznie łączy się z naszą drogą powiatową – mówi Leszek Śmigas, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach. – Z tego co mi wiadomo budowa rodna na tym skrzyżowaniu jest planowana na przyszły rok przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

1 Komentarz dla “Czy rondo rozwiąże problemy?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.