starachowice
home
RSS

Jarmark Świętokrzyski w wymiarze europejskim

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

„Powiat kielecki pomostem do Europy”, pod takim hasłem odbyła się 28 maja na Świętym Krzyżu, cykliczna już impreza zwana Jarmarkiem Świętokrzyskim.…

Tegoroczna XII edycja miała charakter międzynarodowy, jako że wspólnie z gminami powiatu kieleckiego świętowały delegacje z zaprzyjaźnionych miast z XX dzielnicy Budapesztu- Pesterzsebet, powiatu Vogtland w Niemczech oraz Winnicy na Ukraini

Organizatorami XII Jarmarku Świętokrzyskiego byli m.in.: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz gminy: Nowa Słupia i Bieliny.

Zaproszoną przez Gminę Nowa Słupia delegację węgierską oprócz zespołu tanecznego reprezentowali: Marton Sándorné – przewodnicząca komisji finansów Rady XX Dzielnicy Budapesztu, Gémesi Emese – radna Budpaesztu, Marosiné Benedek Ildikó – pracownik wydziału kultury Urzędu Miasta XX dzielnicy Budapesztu, Nánássy Tibor – tłumacz oraz Bögi Balázs – kierownik zespołu ludowego Pearlflower Folk.

Jarmark rozpoczęto tradycyjnie, uroczystą mszą świętą na świętokrzyskich błoniach, której przewodniczył – ojciec superior klasztoru na Świętym Krzyżu – Zygfryd Wiecha.

Ojciec superior podczas wygłoszonej homilii wielokrotnie podkreślał ogromne znaczenie współpracy międzynarodowej oraz porozumienia, które w przyszłości zaowocują działaniami dla dobra wspólnej Europy. Należy budować wspólnotę już począwszy od najniższego szczebla administracji, czyli samorządów to bowiem rokuje na poprawę stosunków międzynarodowych w przyszłości- podkreślał przełożony Oblatów. Jednocześnie dziękował organizatorom Jarmarku za podjęcie tak pięknej inicjatywy służącej jednoczeniu społeczeństwa europejskiego.

Po powitaniach nastąpiła część artystyczna podczas, której można było podziwiać zespoły śpiewacze regionu świętokrzyskiego jak również gości z miast partnerskich.

Gminę Nowa Słupia na scenie promowały zespoły śpiewacze Chełmowianki i Modrzewianki oraz Wesołe Kumoszki, które także na stoisku wystawienniczym serwowały smakołyki regionalne: pierogi, barszcz, chleb ze smalcem i nalewki.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy zespołów z Węgier, Ukrainy czy Niemiec. Żywiołowe tańce w wykonaniu młodzieży z Budapesztu (Zespół Pearlflower Folk z XX Dzielnicy Budapesztu działający przy średniej szkole ekonomicznej) wywołały aplauz publiczności. Równie gorąco widzowie reagowali na występach zespołów z Ukrainy. Na scenie na świętokrzyskich błoniach zaprezentował się zespół „Podolscy muzycy” oraz zespół „Z rosy i wody”. Skoczna ukraińska muzyka niemal porywała do tańca, a śpiew niósł się echem po całej puszczy jodłowej.

Pokazom i występom sprzyjała  dodatkowo  piękna, słoneczna pogoda.

XII Jarmark Świętokrzyski odwiedziły tłumy turystów, którzy chętnie zwiedzali stoiska przygotowane przez poszczególne gminy powiatu kieleckiego, jak również śledzili występy artystów na scenie.

– Jestem dumny, że na terenie Gminy Nowa Słupia, co roku odbywa się Jarmark Świętokrzyski. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne doskonale promuje nie tylko gminę Nowa Słupia, ale również pokazuje jak ważnym miejscem dla turystów, pielgrzymów jest klasztor na Świętym Krzyżu – jako symbol regionu świętokrzyskiego. Cieszę się, że tegoroczny, międzynarodowy wymiar Jarmarku pozwolił na odkrycie nowego oblicza imprezy, łączącej dziedzictwo kulturowe Polski, Węgier, Ukrainy czy Niemiec – podsumował Andrzej Gąsior Wójt Gminy Nowa Słupia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Okolice Pawłów Wąchock Mirzec Brody Nowa Słupia Bodzentyn

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5