Co z chodnikiem przy ruchliwej drodze?

Pawłów

Mieszkańcy od wielu lat proszą o wykonanie chodnika. Zgłaszali sprawę do urzędu, zbierali podpisy powiadomili prasę. Wszystko po to by móc bezpiecznie przemieszczać się wzdłuż drogi. Obecnie muszą chodzić poboczem, co szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest bardzo niebezpieczne. Chodzi zaledwie o parę metrów chodnika, żebyśmy mogli bezpiecznie przejść tą ulicą – mówili.

Mieszkańcy mówią o swoich obawach. – Za każdym razem kiedy wchodzę na tą drogę, zastanawiam się czy tym razem jeszcze uda mi się przejść czy też potrąci mnie samochód – mówiła jedna z mieszkanek, gdy przyjechaliśmy odwiedzić mieszkańców. – Tu chodzi o nasze zdrowie i życie! Zimą jak zasypało i nie było już w ogóle jak przejść, trzeba było iść ulicą. Prowadząc dziecko do szkoły, stawałam na środku jezdni i machałam kierowcom, aby się zatrzymali, żebym mogła spokojnie przejść – opowiada mieszkanka.

Jak mówi Marek Wojtas, wójt Pawłowa wykonanie chodnika od dawna jest w planach.  Najpierw z racji tego, że wspomniana droga należy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, próbowano zgłaszać do nich potrzebę wybudowania chodnika. Między gminą a zarządem wojewódzkim prowadzona była korespondencja. Gmina chciała dołożyć połowę kwoty potrzebnej na sfinansowanie inwestycji. Ostatecznie zarząd dróg stwierdził, że nie ma możliwości na sfinansowanie tego zadania.

Wójt Marek Wojtas postanowił szukać rozwiązania gdzie indziej, gdyż jak sam przyznaje chodnik przy tej drodze musi powstać. – Budowa chodnika przy tej drodze została wpisana jako jeden z wniosków do projektu rewitalizacji gminy Pawłów, o wsparcie funduszami unijnymi. Wnioski będą składane w listopadzie do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Wszystko teraz w ich rękach. Moglibyśmy liczyć na 80% dofinansowania do budowy tego chodnika. Pozostałe 20% na pół miałoby zostać sfinansowane przez gminę i województwo. Będziemy czekać na rozpatrzenie wniosków. Ciężko jest powiedzieć, kiedy ono nastąpi. Wartość całej inwestycji wynosiłaby 1,7 mln zł. Jeśli wniosek zostałby rozpatrzony pozytywnie realizacja nastąpiłaby pod koniec 2018 lub w 2019 roku – dodaje.

1,7 – mln zł kosztowałaby inwestycja związana z budową chodnika w Pawłowie

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.