Chodnik zapewniłby bezpieczeństwo

Pawłów

Nie ma perspektyw na stworzenie chodnika w Rzepinie Kolonii, o którego budowę proszą mieszkańcy. Zarządcy drogi twierdzą, że bezpieczniejszy jest pas wydzielony dla pieszych.
– Czy jest w planach budowa „normalnego” chodnika w miejscowości Rzepin Kolonia – kierunek Bronkowice, Radkowice? Bez wątpienia ten który jest, nie zapewnia bezpieczeństwa i jest niewystarczający – mówi mieszkanka Rzepina Kolonii w gm. Pawłów. Potwierdzają to inni mieszkańcy. – Tak się właśnie zastanawiam czemu nie ma tu przyzwoitego chodnika, a tylko linia oddzielająca jezdnię, po której mogą chodzić piesi. Nie czujemy się bezpieczni, bo a to krowa wyjdzie, a to człowiek nie zauważy i nieszczęście gotowe. Co daje taka linia, jak samochody jeżdżą jak chcą. Przydałby się normalny chodnik – mówi pani Irena.

Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów przyznaje, że gmina upominała się, aby podczas wykonywanego kilka lat temu remontu drogi powstał także chodnik. – Droga należy do Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach. Nie mamy więc zbyt dużo do powiedzenia w tej sprawie. Droga jest stosunkowo nowa. Była robiona w dwóch etapach. My po wykonaniu jej pierwszego etapu upieraliśmy się, aby powstał chodnik. Jest jednak pas oddzielający jezdnię od miejsca do poruszania się dla pieszych. Osobiście uważam, że chodnik jak najbardziej powinien tam być – mówi wójt.

Zapytanie o chodnik skierowaliśmy do Leszka Śmigasa, dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach.  – Były prowadzone rozmowy, żeby zrobić w Rzepinie chodnik, jednak ustalenia były takie, że wydzielony został pas ruchu dla pieszych, ustawione zostały odpowiednie znaki. Kluczowa jest również kwestia zimowego utrzymania dróg a tym samym chodnika. W rezultacie nie miałby go kto utrzymywać. Po przejechaniu pługu cały śnieg z drogi znalazłby się na chodniku, a ludzie i tak chodziliby drogą, co stwarzałoby niebezpieczeństwo – wyjaśnia.

Małgorzata Śpiewak spiewak@tygodnik.net.pl