Cekiny, koronki, wstążki czyli… jak obyczaj ludowy nakazuje

Kultura Oświata Pawłów

„A belt for a mother 2018” to tytuł tegorocznego projektu artystycznego, w którym uczestniczyli uczniowie klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach, na zaproszenie litewskiego przedszkola „Etiudas”.
Celem przedsięwzięcia zorganizowanego w ramach programu e-twinning było wykonanie prezentów dla mam oraz spędzenie ich święta w sposób niekonwencjonalny.
W kwietniu pierwszaki własnoręcznie wykonały paski dla swoich mam. Do ich przygotowania użyły różnorodnych materiałów: kolorowych koronek, wstążek, cekinów, pasków papieru oraz guzików. Zwieńczeniem ich pracy była uroczystość, podczas której dzieci miały okazję wręczyć swoim mamusiom przepiękne upominki.
Finałowy etap projektu, na który zostali zaproszeni rodzice dzieci oraz dyrektor szkoły pani Elżbieta Pożoga, odbył się 7 maja. Uroczystość została zorganizowana w stylu ludowym, w związku z czym zarówno dzieci jak i dorośli wystąpili w strojach ludowych.
Na początku pojawił się w szkole popularny bohater książek dla dzieci, Koziołek Matołek, który opowiadał o swoich podróżach po Polsce i świecie. Dla pierwszaków i ich mam przygotował szereg zadań do wykonania. Dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat swojej ojczyzny oraz znajomością gwary świętokrzyskiej, a także zatańczyły kaszubski taniec „Kowal”. Przy pomocy swoich mam rozpoznawały stroje ludowe z różnych regionów Polski oraz wykonały ozdobnego „pająka” z bibuły i słomek. Dodatkową atrakcją były wspólne zabawy w kółku i śpiewanie piosenek ludowych. Wszystkie zadania zostały wykonane przez dzieci znakomicie, za co zostały one nagrodzone gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Uroczystość zorganizowały panie: Edyta Dawiec i Aleksandra Czerwińska.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.