Bez niej nasz świat nie istnieje

Nowa Słupia

Gabriela Kowalska za kilka tygodni będzie świętować swoje czwarte urodziny. Urocza dziewczynka o niebieskich oczach z burzą jasnych loczków, jest jedynym oczkiem w głowie swoich rodziców. Kiedy usłyszeli od lekarzy tragiczną diagnozę, był szok i niedowierzanie. Choroba jednak stała się faktem – rozpoczął się wyścig z czasem, którego jest bardzo mało.

– Pierwsze objawy nie świadczyły o tak okropnej chorobie. Gabrysia skarżyła się na bóle głowy – mówi Agata Sałata, zastępca dyrektora Domu Kultury w Rudkach, przyjaciel rodziny, która zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy dla dziewczynki.

Bóle głowy jednak nie ustawały, dołączyły inne niepokojące objawy.

– Kiedy córka zaczęła uskarżać się na problemy z widzeniem odwiedziliśmy okulistę, neurologa, potem wszystko potoczyło się błyskawicznie… szpital, badania, tomografia. Lekarz cicho zapraszający nas do gabinetu. Diagnoza – guz mózgu – wspominają rodzice.

Z kieleckiego szpitala zostali skierowani do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tu następne wkłucia w drobne rączki, kolejne badania, tomografia i rezonans. Wyniki badań były coraz bardziej szokujące. Zabieg operacyjny był konieczny.

– 28 marca br. Gabrysia przeszła operację usunięcia guza. Niestety usunięto jedynie ok. 90 proc. guza. Nie było fizycznej możliwości usunięcia go w całości. Gdyż reszta obsadziła się wokół tętnic. To byłoby zbyt ryzykowne. To czwarty stopień złośliwości. Nowotwór bardzo szybko się rozrasta. W głowie wciąż pozostało kilka ognisk złośliwości – mówi A. Sałata.

Przeciwnika, z jakim przyszło się zmierzyć, nie wolno lekceważyć. Pineoblastoma, szyszyniak zarodkowy to bardzo rzadki nowotwór, bardzo szybko rosnący, bardzo złośliwy. Póki co Gabrysia jest otrzymywana w śpiączce farmakologicznej.

Jak zły sen

– To najgorszy z koszmarów. To nasza rzeczywistość. Tkwimy przerażeni przy jej szpitalnym łóżku, wsłuchujemy się w każdy oddech, zrywamy się przy każdym najmniejszym drgnięciu Gabrysi – mówią rodzice. – Lekarze tłumaczą, że proces wybudzania jest długotrwały, że najważniejsza jest nasza obecność. Głaszczemy ją po chłodnych dłoniach, opowiadamy ulubione bajki, śpiewamy piosenki. Wciąż nie wiemy co nas czeka. Nikt nie rozmawia z nami o dalszym leczeniu. Gdzieś w krótkich rozmowach słyszymy o chemioterapii i radioterapii. Ze względu na sporadyczne występowanie tego typu guza nie ma wielu informacji na jego temat. My jednak wiemy, że znajdziemy odpowiednie lekarstwo, terapię, skonsultujemy przypadek Gabrysi z najlepszymi specjalistami na świecie! – zapowiadają.

Kosztowne leczenie

Z pomocą Fundacji Rycerze i Księżniczki, do której Gabrysia została zgłoszona, rozsyłano zapytania do klinik na całym świecie. Rodzina zdecydowała się na terapię w Dreźnie we współpracy z amerykańskimi lekarzami. Koszt takiego leczenia może być ogromny – to nawet 1,5 miliona złotych! Rodzice nie dysponują taką sumą, ale wierzą, że z pomocą ludzi dobrej woli, uda się zgromadzić tak ogromną kwotę.

– Nie mamy czasu, nie możemy czekać, musimy walczyć! – apelują o pomoc rodzice 4-latki. – Jeśli jej serce się zatrzyma, moje stanie w tej samej chwili! Ona jest najważniejsza. Bez niej mój świat nie istnieje… – ze łzami w oczach mówi Paweł Kowalski, tata dziewczynki.

Cała gmina wspiera

W akcje zbiórki pieniędzy angażuje się cała gmina Nowa Słupia i nie tylko. Pieniądze były zbierane pod kościołem w Dębnie, w Bodzentynie, na Św. Krzyżu. harcerze ze 122 Drużyny Harcerskiej z Rudek pod op. Agaty Sałaty zbierali pieniądze do puszek w kieleckiej Galerii Echo. 30 kwietnia od godz. 10.00 będzie można finansowo wesprzeć Gabrysię w Tokarni w Parku Etnograficznym, gdzie Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Słupi będą serwowały swoje smakołyki.

Jak pomóc Gabrysi?
Fundacja „Rycerze i Księżniczki”
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 52F, lok.89
03-982 Warszawa
PKO Bank Polski
90 1020 1042 0000 8902 0324 4142
z tytułem: „Darowizna dla Gabrysi”
Do wpłat zagranicznych
Swift:BPKOPLPW 90 1020 1042 0000 8902 0324 4142
IBAN: PL90102010420000890203244142
tytułując przelew: „Darowizna dla Gabrysi”
Konto walutowe USD:
IBAN:PL98 1020 1042 0000 8502 0342 2383
Swift:BPKOPLPW98 1020 1042 0000 8502 0342 2383
z tytułem „Darowizna dla Gabrysi”
SMS o treści GABRYSIA na nr. 79567
za 9zł netto (11,07zł brutto w tym VAT)
SMS o treści GABRYSIA na nr. 76567
za 6zł netto (7,38zł brutto w tym VAT)

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.