Maryla zagra na finał

Nowa Słupia

Koncerty zespołu „Piękni i Młodzi”, Margaret oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej Maryli Rodowicz uświetnią jedną z najważniejszych imprez naszego regionu – Dymarek Świętokrzyskich. Tegoroczna, jubileuszowa 50. edycja (13-15 sierpnia) zapowiada się wyjątkowo. Na jakie atrakcje będą mogli liczyć mieszkańcy?

Na kilka dni przed rozpoczęciem Dymarek (6-7 sierpnia) odbędzie się cykl biegów górskich. 6 sierpnia dodatkowo Rajd Dymarkowy – skierowany do samorządów wszystkich szczebli województwa świętokrzyskiego. Zostały wyznaczone trzy trasy do wyboru. Wszystkie kończyć się będą na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi. Dla uczestników Rajdu odbędzie się prezentacja rozbicia pieca dymarkowego około godziny 17.

Dla miłośników sztuki, nauki i archeologów

Organizatorzy nie zapomnieli o miłośnikach sztuki. 6 sierpnia zostaną rozlosowane kloce drzewa lipowego i nastąpi rozpoczęcie pleneru rzeźbiarskiego i malarskiego. Plener odbywał się będzie w pięknym położonym krajobrazowo miejscu (ul. Świętokrzyska – obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Potrwa do 15 sierpnia.

Jedynym z ważniejszych punktów Dymarek będzie Ogólnopolska Konferencja Turystyczna (11–12 sierpnia). Zaprezentowanych zostanie sześć-siedem odczytów tematycznych związanych z półwiekową tradycją Dymarek oraz 750-leciem Nowej Słupi. Konferencja odbędzie się w Hotelu Świętokrzyski Dwór w Wólce Milanowskiej. W jej trakcie oficjalne otwarcie 50. Dymarek przez współorganizatorów.

12 sierpnia uczestnicy konferencji wezmą udział w wizycie studyjnej na terenie Centrum Kulturowo–Archeologicznego. Wraz z przewodnikiem są uczestnikami prezentacji archeologicznych z udziałem około 250 prezenterów z całej Europy. Podsumowaniem będzie pełna prezentacja starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego wraz z rozbiciem pieca dymarkowego i uzyskaniem żelaza metodami jakimi robili to mieszkańcy Gór Świętokrzyskich w okresie starożytności.

Od 12 do 15 sierpnia na terenie Centrum Kulturowo–Archeologicznego odbywać się będą prezentacje archeologiczne z udziałem ponad 250 osób zajmujących się na co dzień rekonstrukcją historyczną, pracownikami naukowymi, studentami i pasjonatami antyku. Wśród odtwórców goście z Danii, Rumuni, Czech, Rosji czy z Białorusi. Wszyscy tworzą ogromny projekt nazwany „Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”.

Dodatkowymi elementami prezentacji będzie organizacja pokazów i happeningów a także realizacja widowiska „Żelazne Dziedzictwo – u źródeł muzycznych korzeni” – połączenie prezentacji archeologicznych z brzmieniem muzyki etnicznej. Udział w widowisku zapowiedzieli prezenterzy projektu „Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”, a elementem uzupełniającym będą wkomponowane w rzeczone prezentacje koncerty zespołów – Kwartet Jorgi oraz Spiritual Seasons z Ukrainy.

Festiwal Kultury Ludowej i nie tylko

Od 13 do 15 sierpnia na terenie dymarkowym przy ul. Świętokrzyskiej w Nowej Słupi będzie rozstawiona „Scena Ludowa” na której odbędzie się III Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej. Udział wezmą zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze oraz soliści, reprezentujący folklor świętokrzyski. Na zakończenie festiwalu na scenie zostaną wręczone nagrody dla twórców ludowych biorących udział w plenerze malarsko – rzeźbiarskim.

Czy wiesz, że…
Gwiazdami tegorocznych jubileuszowych 50. Dymarek Świętokrzyskich będą: Piękni i Młodzi, którzy wystąpią w sobotę (13 sierpnia). Dzień później na scenie zaprezentuje się Margaret. W poniedziałek, ostatniego dnia Dymarek zagra Maryla Rodowicz.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.