Świętokrzyskich legend nie pozwolimy zabrać

Nowa Słupia

Komitet Obrony Rozwoju Turystyki Gór Świętokrzyskich, który zawiązano w połowie stycznia nie zamierza składać broni – dowiedział się TYGODNIK. Jego członkowie – mimo iż decyzja o zlokalizowaniu gigantycznej inwestycja, wartej ok. 20 mln zł już zapadła, zamierzają dalej walczyć o swoje. – Sabat i legendy o czarownicach kojarzą się z Górami Świętokrzyskimi, nie Bałtowem – mówi reprezentująca Komitet Irmina Maliszewska.
14

TYGODNIK: Na stronie rot.swietokrzyskie.trawel kilka dni temu pojawił się list otwarty grupy na rzecz wsparcia Parku Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej w Bałtowie. Jesteście m.in. i jego adresatami.

I. MALISZEWSKA, CZŁONKINI KOMITETU OBRONY ROZWOJU TURYSTYKI GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH: -Stanowczo nie zgadzamy się z tezami zawartymi w tym liście, jakoby jesteśmy za wstrzymaniem inwestycji w turystykę w Bałtowie. Wprost przeciwnie, jesteśmy za tym, aby Bałtów rozwijał się w takim tempie jak dotychczas i nie notował spadku odwiedzin, jak to było w ostatnim czasie. Optujemy za tym, aby ROT wywiązywał się ze strategii rozwoju turystyki w województwie świętokrzyskim na lata 2014-20. W strategii zapisano na str. 371: Lokalizacja Parku Tematycznego do ustalenia. Preferowana lokalizacja inwestycji to Skansen w Tokarni (Muzeum Wsi Kieleckiej), w Parku Naukowo Technicznym w Podzamczu Chęcińskim lub w sercu Gór Świętokrzyskich w pobliskim sąsiedztwie Św. Krzyża. Właśnie w sercu Gór, w Rudkach odbywały się konsultacje i warsztaty, na których powstawał projekt PDZŚ. Warsztaty dotyczyły wypracowania kierunków rozwoju turystyki w sercu Gór i tam padł pomysł, aby umocnić dotychczasową markę i znak ROT-u, jakim jest czarownica.

Regionalna Organizacja Turystyczna twierdzi, że konsultowała i zbierała pomysły, jak to zrobić.

– To w Rudkach zebrani na warsztatach przedstawiali propozycje i brali czynny udział w wypracowaniu projektu. W tym miejscu warto zapytać, czy w Bałtowie były prowadzone takie warsztaty i co – ewentualnie – Bałtów w ich wyniku wypracował, aby zwiększyć ofertę turystyczną w latach 2014-20? Faktem jest, że legendy o sabatach czarownic wywodzą się z Łysogór. Poza tym teren ten jest po prostu magiczny i obfituje w wiele legend tak o zbójach, diabłach, jak i o św. Emeryku i powstania Św. Krzyża. To te legendy miały być prezentowane w nowoczesnej formie w planowanym parku. Dlatego nie zgadzamy się z tezom zawartym w liście Grupy wsparcia z Bałtowa i podkreślamy, że nikogo nie wykluczamy i nie chcemy pozbawić tożsamości świętokrzyskiej, ale stanowczo sprzeciwić się temu, aby w Bałtowie były prezentowane legendy, które wywodzą się z ziemi Łysogór. To na tych legendach wiele ośrodków turystycznych oparło swoją strategię rozwoju i to obliguje ROT, aby wspierać te ośrodki.

Nie od dziś wiadomo, że legendy z ziemi Łysogór to produkt turystyczny naszego regionu.

– Tylko ignorant może nie pojmować tego zagadnienia. Nie zgadzamy się z informacjami, że ROT prowadził konsultacje społeczne, w wyniku których gmina Bałtów okazała się atrakcyjniejsza i lepiej zarządzana. Według naszych informacji, zaczerpniętych u władz samorządowych wszystkich gmin znajdujących się na terenie serca Gór, nie było przeprowadzonych żadnych konsultacji co do lokalizacji. ROT nie przedstawił oferty współpracy przy realizacji projektu pod nazwą Park Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej. Wyjątkiem jest gmina Nowa Słupia, która według ROT nie spełniła warunków umowy, którym to warunkiem była pozytywna opinia Ojców Oblatów ze św. Krzyża. Klasztor znajduje się na terenie gminy, przez co głos Ojców Oblatów mógł być brany pod uwagę, co nie znaczy, że powinien być decydującym o lokalizacji Parku. Taką zresztą opinię 12 stycznia br. przesłali Ojcowie Oblaci do władz gminy.

Dla wielu mieszkańców, decyzja Regionalnej Organizacji Turystycznej była sporym zaskoczeniem. Dla was pewnie też.

– Dla nas niezrozumiałym jest, aby Park Dziedzictwa nie był realizowany na ziemiach, gdzie jego lokalizacja była wpisana w strategię rozwoju. Powtarzamy: Park Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej, a nie Park na wzór Muzeum Horroru z Londynu czy miasteczka czarownic Salem z USA. Taki wizerunek był prezentowany w lokalnej prasie. Komu zależało na tym? Budził kontrowersje wśród części społeczeństwa i niektórych stowarzyszeń, które tak naprawdę nie reprezentują społeczności łysogórskiej żyjącej z turystyki.

Niektórzy winę zrzucają właśnie na Ojców Oblatów. Waszym zdaniem słusznie?

– Oblaci, którzy i tak nie wyrazili zdecydowanego sprzeciwu wobec tej inwestycji musieli zmierzyć się z wizerunkiem. Nie było żadnych dementi co do formy Parku. Dlatego w liście do dyrekcji ROT stwierdziliśmy, że będziemy wspierać organizację i wszystkich zainteresowanych, aby zrealizować projekt powstania Parku. Ale tylko w miejscu, które było zapisane w strategii rozwoju turystyki.

Temat powstania Parku i jego lokalizacji omawiany był m.in. podczas styczniowej sesji Rady Gminy Nowa Słupia. Definitywnie został zamknięty?

– Będziemy protestować do skutku, aby przy innej lokalizacji Parku nie były wykorzystywane legendy z Gór Św. Mogą być horrory z Londynu i czarownice z Salem, a nie świętokrzyskie, bo tu, w Górach są zadomowione i to jest nasz produkt turystyczny regionu. Tak jak w Bałtowie produktem turystycznym są dinozaury. Dla na nie stanowi to żadnego porównania. Dinozaury w Bałtowie są produktem od niedawna, a legendy na tych terenach istnieją od setek lat. Nie pozwolimy, aby je nam zabrano i zawłaszczono. Czy Bałtów nie protestowałby przeciwko temu, gdyby na terenie Łysogór za pieniądze ROT-u miał powstać np. Park Osobliwości Świętokrzyskich i prezentowane byłyby w tym Parku dinozaury, które są wpisane w krajobraz Bałtowa, na który to wizerunek wydano miliony?

Czy wiesz, że…
Przypomnijmy: Regionalna Organizacja Turystyczna w Kielcach na lokalizację Parku Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej wskazała Bałtów. Swoją kandydaturę zgłosiła również gmina Nowa Słupia. Jak tłumaczył w rozmowie z nami wójt Andrzej Gąsior, gmina straciła szansę na stworzenie wielu miejsc pracy, a także wpływów do budżetu.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.