Strategia ma służyć, a nie być schowana do szafy

Nowa Słupia

Powstaje Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych gminy Nowa Słupia na lata 2016-2022. Czym będzie dokument, nad którym w najbliższych dniach debatować będą mieszkańcy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także samorządowcy? Na pytania TYGODNIK-a odpowiada wójt Andrzej Gąsior.

TYGODNIK: Na oficjalnym portalu internetowym gminy można znaleźć zaproszenie do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących tzw. Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Czemu i przede wszystkim komu ma służyć taki dokument?

ANDRZEJ GĄSIOR, WÓJT GM. NOWA SŁUPIA: – Cel jest jeden: gmina, przedstawiciele lokalnego samorządu, a także my jako włodarze chcemy wieloma siłami społecznymi zbudować program, który pozwoli nam jak najkorzystniej pomagać w załatwianiu najbardziej uciążliwych problemów społecznych. Jakich? Głównie bezrobocia, bezdomności, wykluczenia społecznego czy niepełnosprawności. Chcemy skupić się na głosie społeczeństwa. W dalszej kolejności przyjąć klucz najważniejszych potrzeb i podjęcia próby ich zaspokojenia. Taki dokument – jak wiem – był już stworzony, ale na zasadzie ściągnięcia z internetu i włożenia go do szuflady albo położenia na półce i zaklepaniu przez Radę Gminy. Słowem nie żył. Nikt nie przywiązywał do niego zbyt dużej wagi. Obecna strategia przygotowana będzie na mój wniosek.

Jaki był oddźwięk dotychczasowych warsztatów?

– Za nami trzy spotkania. W pierwszym, zorganizowanym na początku sierpnia wzięło udział ponad 50 osób. W tym dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzata Stanioch oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Anna Bielna, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, sołtysi, radni oraz inne osoby dla których rozwój i dobro gminy jest sprawą ważną. Dzięki aktywnemu uczestnictwu zebranych osób udało się opracować Beczkę Zasobów gminy Nowa Słupia. Mieszkańcom do gustu z pewnością mogła przypaść interaktywna forma spotkania. Zainteresowanie było spore. Mam nadzieję, że na kolejnym będzie równie dużo osób.

Jakie problemy najczęściej pojawiały się w dyskusji nad strategią?

– To urzędnicy są dla mieszkańców, a nie odwrotnie. Nie każdy zdaje sobie pewnie z tego sprawę. Najwięcej głosów dotyczyło osób pozostających bez pracy. Beczka Zasobów gminy Nowa Słupia to zbiór problemów i narzędzi jakimi musimy je rozwiązać. Tymi są m.in. organizacje pozarządowe, GOPS. Od lat spotykam się z mieszkańcami i wiem o ich bolączkach. 20 lat temu spotkałem człowieka, który nie miał pieniędzy na życie. Mimo, że wcześniej przez długi czas pracował. Zainteresowałem się nim i pomogłem mu w taki sposób, że dziś ma rentę socjalną. Ma za co żyć. Nikt o tym nie wiedział. Takich osób jak wspomniany mężczyzna jest znacznie więcej. Dokument jaki opracowujemy ma służyć na lata.

Czy wiesz, że…
Spotkanie kosultacyjne ws. Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych ma odbyć się 26 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach w godzinach 9.00–14.00. Poprowadzi je Jadwiga Olszowska–Urban, ekspert partnerstwa lokalnego i komunikacji społecznej. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.