Japońskie sztuki walki w Nowej Słupi

Nowa Słupia

Hala sportowa w Nowej Słupi na dwa dni (7-8 października) stała się areną ćwiczeń i zmagań miłośników Kobudo. To dalekowschodnia sztuka walki wywodząca się z Okinawy, podstawą której są określone kata i ich interpretacje nauczane „ręka w rękę”. Głównym założeniem jest użycie podstawowych narzędzi rolniczych do samoobrony.

SEMINARIUM I EGZAMINY

Kobudo zawitało do naszej gminy kilka lat temu, kiedy Mariusz Dąbek, prezes Stowarzyszenia Aktywni i Zdrowi Novum założył w Nowej Słupi Sekcję Japońskich Sztuk Walki DOJO MAJO. Dwa lata temu przystąpiła ona do Międzynarodowej Federacji Sztuk Walki. Tym samym może startować i organizować zawody w ramach federacji.

Jedne z nich odbyły się w miniony weekend 7-8 października w Nowej Słupi. W sobotę w Ogólnopolskim Otwartym Seminarium Kobudo wzięło udział 50 osób, które w czasie zajęć praktycznych mogły ćwiczyć z różnego rodzaju bronią, doskonaląc w ten sposób swoje umiejętności. Przy okazji nadarzyła się sposobność, by zdać egzamin i zdobyć kolejny w hierarchii pas.

15 MEDALI DLA GOSPODARZY

Dzień później w niedzielę 8 października odbył się Ogólnopolski Otwarty Turniej Kobudo. Wystartowało w nim 35 zawodników indywidualnych i siedem drużyn. Ich umiejętności oceniali sędziowie z Inowrocławia, Oświęcimia, Świebodzina i Nowej Słupi. Nasi reprezentanci spisali się wyjątkowo dobrze. Na dziewięć rozegranych konkurencji w aż pięciu odnieśli zwycięstwo i stanęli na najwyższym stopniu podium.

Radości ze swoich podopiecznych nie krył Mariusz Dąbek. – Dziś zdobyliśmy pięć złotych, pięć srebrnych i pięć brązowych medali, więc są powody do zadowolenia – mówił tuż po turnieju. Trenuję dzieciaki w Nowej Słupi trzeci rok. Od dwóch lat należymy do IMAF (Międzynarodowej Federacji Sztuk Walki – przypis. red.). W tym czasie startowaliśmy w ośmiu zawodach, w których zdobyliśmy w sumie 52 medale – mówił z dumą sensei Mariusz Dąbek.

NOWA SŁUPIA – NOWA JAKOŚĆ

Gratulacje zawodnikom złożył wójt Andrzej Gąsior, wraz ze swoim zastępcą Włodzimierzem Zarębą oraz radną Grażyną Wojtachnia, z którymi wręczyli zwycięzcom dyplomy, medale oraz puchary. – Posiadacie wielkie umiejętności. Sam fakt że tu jesteście jest świadectwem tego jak wiele się nauczyliście. Życzę wytrwałości i kolejnych sukcesów – mówił wójt Gąsior.

Podczas zawodów Kobudo, Nowa Słupia udowodniła, że nie tylko posiada zdolnych ambitnych zawodników wschodniej sztuki walki, ale także potrafi zorganizować zawody na najwyższym poziomie.

– Grupa w Nowej Słupi jest jeszcze młoda, ale bardzo zdolna. Widzę tu dużo talentów. Do tego bardzo fajna organizacja zawodów sprawia, że w przyszłym roku planujemy, aby właśnie tu odbył się Puchar Polski – powiedział Piotr Witkowski, prezydent IMAF Polska.

Wójt Andrzej Gąsior już zapowiedział, że pomoże w zorganizowaniu tej imprezy.

Zawody zostały zorganizowane przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz pomocy organizacyjnej gminy Nowa Słupia.

Wyniki Ogólnopolskiego Otwartego Turnieju Kobudo w Nowej Słupi – osiągnięcia zawodników sekcji

DOJO MAJO Nowa Słupia

Kategoria: 6-9 lat dzieci dziewczęta

1. Dominika KONIARSKA (DM)

2. Martyna KRAKOWIAK (DM)

3. Julia LITWINEK (DM)

4. Zuzanna LECH (DM)

Kategoria: 6-9 lat dzieci chłopcy

2. Dawid DURLEJ (DM)

3. Franciszek MARUSZAK (DM)

4. Bartosz GAŁKA (DM)

Kategoria: 10-12 lat młodziczki

1. Maria KRAKOWIAK (DM)

3. Kinga KOZŁOWSKA (DM)

Kategoria: 10-12 lat młodzicy

1. Mikołaj PRZEMYSKI (DM)

3. Karol METRYKA (DM)

4. Michał LEWANDOWSKI (DM)

Kategoria: 13-15 lat kadetki

2. Maja SALA (DM)

Kategoria: 16-18 lat juniorki/juniorzy

2. Agata KOWALSKA (DM)

Kategoria: drużyna do 12 lat

1. Zuzanna LECH

Julia LITWINEK (DM)

Martyna KRAKOWIAK

2. Michał LEWANDOWSKI

Kinga KOZŁOWSKA (DM)

Dominika KONIARSKA

3. Mikołaj PRZEMYSKI

Dawid DURLEJ  (DM)

Bartosz GAŁKA

Kategoria: drużyna 13-15 lat

1. Maria KRAKOWIAK

Maja SALA (DM)

AGATA KOWALSKA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.