Trzy place zabaw na pożegnanie lata

Nowa Słupia

– Oddajemy dziś do użytku dwa duże place zabaw i jeden nieco mniejszy. Wszystkie urządzenia zamontowane na nich są atestowane i posiadają bezpieczne podłoże. To widoczna i potrzebna inwestycja, zwłaszcza w Pokrzywiance, gdzie nie było do tej pory ani jednego placu zabaw – mówi Andrzej Gąsior wójt gminy Nowa Słupia. – Inwestujemy w młode pokolenie, w sport i aktywny sposób spędzania czasu. Mam nadzieję, że dzięki tym placom zabaw dzieci mniej czasu będą spędzały przed telewizorem i komputerem, a więcej na świeżym powietrzu. Dodatkowo plac w Rudkach został wzbogacony o urządzenia siłowni zewnętrznej, dzięki czemu nie tylko dzieci będą mogły tu spędzać aktywnie czas, ale także dorośli przyprowadzający swoje pociechy.  Przy tej okazji pragnę gorąco podziękować Grzegorzowi Gąsiorowi Prezesowi GKS Rudki, którego inicjatywa pozwoliła na wybudowanie tych pięknych placów zabaw. Jego determinacja i zaangażowanie powinno stanowić przykład społecznych przedsięwzięć na rzecz lokalnych społeczności – mówi włodarz gminy Nowa Słupia.

Place zabaw zostały wybudowane kosztem około 300 tys. zł pozyskane przez Gminny Klub Sportowy z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w Obszary Wiejskie. Z budżetu gminy nie wydano na ten cel ani złotówki.

UROCZYSTE OTWARCIE I FESTYN RODZINNY

Uroczyste otwarcie wszystkich trzech placów zabaw odbyło się 2 września br. Każdy został poświęcony, aby bezpiecznie służyły dzieciom. Następnie na terenie GKS w Rudkach rozpoczął się festyn pod hasłem „Pożegnanie lata”. Honorowy patronat nad imprezą objęła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, zaś patronat medialny Radio Kielce i TVP3 Kielce.

Przed sceną zasiadło wiele znanych osób: poseł Krzysztof Lipiec – szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Piętak – doradca wojewody świętokrzyskiego, Przemysław Predygier – dyrektor kieleckiego oddziału TVP, Małgorzata Stanioch – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, czy przedstawiciele Nadleśnictwa Łagów. Nie mogło zabraknąć oczywiście włodarza gminy Andrzeja Gąsiora, był także przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski, pracownicy Urzędu Gminy oraz dyrektorzy szkół i jednostek mu podległych, radni, sołtysi i oczywiście dzieci, które od razu rzuciły się w wir zabawy.

Festyn rozpoczęto od zaprezentowania publiczności fragmentów „Wesela” – dramatu Stanisława Wyspiańskiego w ramach Akcji Narodowego Czytania, której finał przypadał właśnie 2 września.  W rolę bohaterów utworu wcielili się między innymi sekretarz gminy Agnieszka Lewandowska oraz Przemysław Predygier – aktor, dyrektor kieleckiego oddziału TVP, a także Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, czy Marcin Piętak, doradca wojewody.

SYMBOLICZNE KLUCZE ZOSTAŁY PRZEKAZANE

Punktem kulminacyjnym festynu było przekazanie przez wójta Andrzeja Gąsiora oraz członka zarządu GKS Rudki Daniela Jasiaka symbolicznych kluczy do nowych placów zabaw.

O tym jak potrzeba i trafiona była to inwestycja mogą świadczyć słowa najmłodszych mieszkańców gminy, którzy odbierali owe symboliczne klucze. – Spełniło się marzenie dzieci, rodziców i nauczycieli – mówili uczniowie z Pokrzywianki, którzy w humorystycznych wierszykach dali wyraz temu, jak wiele dzieci cierpi na wady postawy, skrzywienia kręgosłupa i inne dolegliwości związane ze zbyt małą aktywnością fizyczną.

Radości nie kryła także Alina Cieśla, dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach. – To radosny dzień, cieszę się jak dziecko. Zawsze brakowało nam placu zabaw. Wreszcie nasze marzenie się spełniło – powiedziała tuż po otwarciu kompleksu przy jej szkole. Pani dyrektor nie ma wątpliwości, że plac zabaw spełni oczekiwania uczniów rodziców i nauczycieli. Dlaczego? – Bo wszystkie urządzenia, które są tu zamontowane zostały wybrane wspólnie przez dzieci, rodziców i nauczycieli – podkreśla. Zaznacza jednocześnie, że kompleks w Rudkach jest otwarty od rana do nocy (od godz. 8 do 21). Wszystko dzięki bliskości oraz współpracy szkoły i Gminnego Klubu Sportowego.

AKTYWNIE ŻEGNALI LATO

Podczas festyny „Pożegnanie lata” nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Było miasteczko rowerowe, na którym policjanci z komisariatu w Bodzentynie (Bartosz Ponikowski oraz  Marcin Przygoda) uczyli bezpiecznego poruszania się po drogach, były dmuchane zjeżdżalnie oraz specjalna ściana wspinaczkowa. Na scenie występowały dzieci z Zespołu Szkół w Rudkach, zaś Zieloną Lekcję – zabawę edukacyjną poprowadził pracownik  Nadleśnictwa Łagów Tomasz Andzela. Jednym z ostatnich punktów programu był pokaz bokserski zorganizowany przez kielecki klub Rushh. Drużynę pięściarzy  Kielc reprezentował Grzegorz Nowaczek Wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego (Wiceprezes Rushh). Natomiast  Marek Cichoński członek Zarządu Świętokrzyskiego Związku Bokserskiego przybliżył historię oraz sukcesy drużyny z Kielc. Na tych, którzy zgłodnieli czekały kiełbaski grilla. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem pieśni i tańca „Furmani” z Bodzentyna oraz zespołem disco polo „Heaven” z Sandomierza.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.