Pomoc na wagę życia

flash Nowa Słupia

O sytuacji pani Genowefy pisaliśmy już na łamach Tygodnika. Po śmierci męża, kobieta dzieli mieszkanie z dorosłym synem. Radzi sobie, jak może, ale co dwie emerytury, to nie jedna. Mieszkanka gminy Nowa Słupia nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

– Utrzymuję się z niewielkiej emerytury w wysokości 951 zł. Po opłaceniu rachunków za energię, śmieci, podatek, gaz, woda – zostaje mi niewiele na życie. Niedawno złamałam sobie nogę, czeka mnie druga operacja usunięcia zaćmy. Żyje nam się bardzo ciężko – ubolewa kobieta pisząc w liście do redakcji. – Wcześniej z GOPS Nowa Słupia pobierałam tzw. zasiłek żywieniowy, który wynosił 50 zł i zasiłek celowy na leki, który był niewypłacany w całości, tylko po prostu urywany. Po podwyżce emerytury ten zasiłek mi ponoć nie przysługuje. Znam osoby, które pobierają 500+ na 5 dzieci i im przysługuje a mnie nie? – pyta pani Genowefa.

O sytuację rodziny zapytaliśmy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Słupi. Jak poinformowała Anna Moruś-Mergalska, kierownik GOPS, po rewaloryzacji rent i emerytur, wzrosła wysokość świadczenia, które pobiera pani Genowefa.

– Po rewaloryzacji dochód przekracza kryterium, które uprawnia do pobierania zasiłków, które kiedyś miała przyznane. Jeśli chodzi o zasiłek na zakup leków to był on wypłacany i przyznawany na podstawie faktur, które są przedstawiane w GOPS. Taki zasiłek nigdy w całości nie pokrywa kosztów związanych zakupem leków, poza tym nie były to leki ratujące życie – wyjaśnia kierownik GOPS. – Rodzina jest pod stałą opieką naszej placówki, nigdy nie odmówiliśmy jej pomocy. Na miarę naszych możliwości pomagamy zarówno matce, jak również jej synowi. Z naszej inicjatywy (pomogliśmy w skompletowaniu dokumentów), panu został przyznany zasiłek stały w wysokości 604 zł zamiast zasiłku okresowego, który pan pobierał tj. 317 zł miesięcznie. Ponadto pan ma przyznany zasiłek żywieniowy (93 zł za sierpień – 3 zł na dobę na osobę na każdy dzień w miesiącu). Warunki mieszkaniowe, w jakich żyje rodzina są bardzo dobre. Życzyłabym sobie, by wszyscy nasi mieszkańcy żyli w takich warunkach – dodaje A. Morus -Mergalska.

 

1 Komentarz dla “Pomoc na wagę życia

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.